Не-европеец може да се сдобие с българско гражданство срещу 150 хил. паунда, сочи разследване на британския в-к "Телеграф".

Британските журналисти, работили под прикритие, са почерпили информацията си направо от извора - специализирани фирми в България, посредничещи за придобиването на българско гражданство, пише БГНЕС.

Кандидатът плаща 150 хил. паунда и след като получи паспорта си, просто трябва да идва в България за два дни годишно, за да се възползва от всичките си права на гражданин на Европейския съюз. БГ гражданство можеш да вземеш, даже без да се налага да пребиваваш и работиш в България. Не е проблем дори, ако кандидатът е с криминално досие.

Британците посетили няколко фирми в България, занимаващи се с осигуряването на БГ гражданство, преструвайки се, че се интересуват от придобиването на такова. Една такава фирма е Arton Capital, с офиси в София, Лондон и Дубай. От нея изтъкнали пред британците сериозните предимства, които човек получава с покупката на български паспорт.

"Получиш ли българско гражданство, получаваш всичките права на гражданин на ЕС. Можеш да живееш, да учиш, да работиш в ЕС", казва вицепрезидентът на Arton Capital Милан Керемедчиев. Кандидатът получава български паспорт в разстояние на три месеца. Децата могат да вземат гражданство, ако единият от родителите е българин.

Керемедчиев разкрива и трите основни начина за сдобиване с БГ паспорт, като хонорарът на фирмата-посредник е минимум 50 хил. паунда. Първият начин е да направиш депозит от 425 хил. паунда в българска банка, 6 месеца след което кандидатът получава право на постоянно пребиваване. След 5 години той може да кандидатства за БГ гражданство, като депозитът му се връща.

Вторият начин е да изтеглиш заем от 425 хил. паунда от българска банка, като предварително заплатиш лихва в размер на 150 хил. паунда. По думите на Керемедчиев 85% от кандидатите предпочитат именно този вариант. Третата опция е да заплатиш около 235 хил. паунда - и след 2 години получаваш българско гражданство.

Гражданство може да вземе дори човек с криминално досие. Това потвърждава Веселка Петрова от кантора "Цветкова, Бебов и партньори". "Може човек да е кандидатствал за британско гражданство, но кандидатурата му да е била отхвърлена. Това обаче не е пречка да кандидатства след това за българско гражданство", отбелязва тя.

Не е много ясно доколко дейността на фирмите-посредници е легална, отбелязват британците. От гореспоменатите фирми твърдят, че предлаганите от тях услуги са напълно в рамките на закона. От "Телеграф" цитират и мненията на западни експерти, предупреждаващи, че лесното сдобиване с български паспорт е предпоставка граждани на ЕС да станат всякакви опасни елементи.