Тенденции, които ще носят милиарди в бъдеще
Наскоро популярният американски автор Джеймс Алтушър публикува в своя блог списък с неща, в които хората биха могли да инвестират парите си, очертавайки редица "демографски тенденции".
От Business Insider са разширили малко този списък с още неща, които според тях биха могли да нося милиарди в бъдеще.
Всичко това, естествено, не означава, че можете да станете милиардер, но показва в общи линии накъде вървят нещата:
Ето ги и тях:
1. Мобилни плащания
Защо: Според Ема Томасон от Reuters, пазарът на мобилни плащания в момента е "жестоко конкурентен и се разраства," като тя посочва и предприетите ходове от страна на Google, Apple и PayPal да пускат продукти в тази посока.
Компаниите за търговия на дребно отвъд Океана също наскоро пуснаха общ продукт дигитален портфейл на име Merchant Customer Exchange (MCX). Групата за разплащане с крипто-валути Circle обяви, че наскоро ще пусне първия си потребителски продукт, който тя нарича Skype-ът на плащанията.
2. Акумулатори
Защо: Съдбата на новия мегазавод на Tesla все още е неясна, но в публикуван наскоро доклад на Navigant се твърди, че глобалните приходи от литиево-йонни акумулатори за електрически автомобили ще нараснат от под 6 млрд. долара през 2014 г. до 26.1 млрд. долара през 2023 г.
Повечето автопроизводители са представили в последните две години електрически автомобили или хибриди, като почти всичките те използват литиево-йонни акумулатори.
3. Съхранение на слънчева енергия
Защо: Според доклад на NanoMarkets глобалният пазар на системи за съхранение на слънчева енергия ще бъде на стойност 2 млрд. долара до 2018 г. Използването на литиево-йонни батерии у колите ще спомогне за понижаване на цените на системите за съхранение на слънчева енергия.
4. Роботи
Защо: В своя книга преподавателите от Масачузетския технологичен институт Андрю Макафи и Ерик Бриньолфсон твърдят, че автоматизацията на трудовата сила ще бъде постоянна характеристика на икономиката.
Така производители на роботи, като Kiva Systems, която произвежда роботите, работещи в складовете на Amazon, ще повишават приходите си.
Вижте още: 14 научни идеи как ще изглеждат човекът на бъдещето
5. Безпилотни самолети за лична употреба
Защо: Това е подтеденция на по-горната. Безпилотните самолети до голяма степен са законни за лична употреба, а пазарът вече е достатъчно голям, че подобни продукти получават внимание от медии като Wall Street Journal. Базираната Гуандун DJI, която произвежда самолети за камери, е сред най-успешните компании.
6. Магазини за приложения
Защо: Според някои, хората на практика са спрели да използват мобилния интернет, като вместо това използват основно приложения. Това означава, че притежателите на магазини за приложения, които засега са основно производителите на мобилни телефони, имат огромна власт.
Представете си, че AOL или някой друг голям портал контролираше мрежата и разработчиците трябваше да искат позволение, за да създадат Google, YouTube, eBay, PayPal, Wikipedia, Twitter, Facebook, и т.н.? За съжаление, нещата при мобилните версии вървят в тази посока.
7. Персонализирани генетични тестове
Защо: Акциите на компаниите, извършващи генни тестове като Myriad, са сред най-добре представящите се през 2014 г. Към 23&me също имаше сериозен потребителски интерес преди щатската Служба по храните и лекарствата временно да спре продажбите на тестовия комплект на компанията.
23&me в момента работи с агенцията, за да върне продукта си отново на пазара.
8. Преносими технологии
Защо: Стига се до момента, в който вероятно имате приятел, или приятел на приятел, който има Nike FitBit, Jawbone или някакво друго устройство, което следи данните, свързани с тяхното здравословно състояние.
Вижте още: 15 предмета от бита, които са се изменили до неузнаваемост
9. Умни тъкани
Защо: Има компания на име SmartWeave, чиито продукти предотвратяват образуването на петна от пот. Има и компании, които разработват нови умни униформи за военните. Този сектор непрекъснато се разраства.
10. Презастраховане
Защо: Компаниите, които застраховат застрахователите, се приспособяват добре към климатичните промени и нарастващите разходи, свързани с природни бедствия.
"През 2011 г., която е най-скъпата откъм искове, свързани с природни бедствия вследствие на наводненията в Тайланд и земетресенията, които доведоха до катастрофата във Фукушима, 40-те най-големи презастрахователи са отчели печалба преди облагане с данъци в размер на 5.4 млрд. долара", според Standard & Poor’s.
11. Евтиният природен газ
Защо: Goldman Sachs наскоро определи акциите на Cabot Oil and Gas като най-подценените на пазара и заяви, че редица други енергийни компании имат сериозен потенциал за ръст.
12. Blockchain технологии
Защо: Хората продължават да инвестират във виртуалната валута Bitcoin, въпреки проблемите около нея напоследък и за това си има причина. Това е нейната технология Blockchain, която някои наричат следващия интернет.
Компаниите, които използват Blockchain, все още са малко и нови, но най-известната от тях - Ripple, продължава да набира милиони долари от външни инвеститори.
13. Метеорология
Защо: На 1 ноември селскостопанския гигант Monsanto купи 7-годишна компания на име Climate Corporation за около 1 млрд. долара. Компанията е основана от двама бивши служители на Google и може да бъде описана като движението към "големите данни" за селскостопанския сектор.
Climate Corporation използва данни от стотици станции и публикува метеорологични прогнози в реално време. Напоследък има все повече случаи на промяна в цените на фючърсите на дадена суровина въз основа на излезли метеорологични данни.
14. Човешки органи, направени на 3D принтер
Защо: Учени от Университета на Кентъки са на път да направят човешко сърце на 3D принтер. Медицината като цяло се очертава като основна сфера за растеж на 3D принтирането.
Вижте още: Изобретения, за които някога са казвали, че нямат бъдеще
15. Продажби на луксозни продукти онлайн
Защо: Онлайн продажбите на луксозни продукти нарастват два пъти по-бързо от общия ръст на пазара, според нов доклад на McKinsey.
16. Ракети
Защо: Илон Мъск и Джеф Безос утъпкват пътя за първата истинска "космическа ера," От компанията на Мъск SpaceX са изчислили, че ако успеят да достигнат до етап, в който ракетата Falcon 9 може да бъде използвана многократно, разходите им могат да бъдат на една стотна от това, което са в момента.
17. Стрийминг на музика
Защо: Моделите за рентабилност все още са в процес на разработване, но няма съмнение, че бъдещето на музиката е точно в този тип услуга. Закупуването на компанията за музикални данни The Echo Nest от страна на Spotify за неназована сума показва накъде отива всичко това.