Продавай през май на БФБ?
На щатските пазари е изключително популярна стратегията „продавай през май и си почивай“. Тя се основава на схващането, че по-добрата половина на годината е през шестте месеца от началото на ноември до края на април.
Всъщност следването на тази стратегия през периода от 1972 до 2009 година е носела добри резултати. Инвеститорите, купили на първи ноември и продали своите позиции на 30 април, биха реализирали средна годишна възвращаемост от 7.4%.
В същото време тези купили на 30 април и продали на 1 ноември биха регистрирали доходност от едва 0.4%.
Естествено възниква въпросът налице ли е подобна сезонност и има ли основание за следването на подобна стратегия и на БФБ.
За съжаление статистическият период, който можем да наблюдаваме, е относително кратък (едва 13 години, за които имаме данни за SOFIX). Въпреки това изводът, който се налага, е напълно противоположен.
Оказва се, че инвеститорите на БФБ купили в началото на ноември и продали в края на април са регистрирали средна годишна доходност от 5.7% от 2001 година насам.
Това е над два и половина пъти под доходността от 14.8%, ако инвеститорите купуваха в края на април и продаваха в началото на ноември.
Само през три от тринадесетте години SOFIX е регистрирал понижение през периода май-ноември, на фона на цели пет понижения за периода ноември-май.
Казано по друг начин налице е известна сезонност и на БФБ, но напълно противоположна на щатската. Оказва се, че въз основа на историческото представяне на SOFIX изказването по-скоро би било „продавай през ноември и си почивай“.
От таблицата проследяваме и още една тенденция. Много по-добро представяне през нечетните години.
Средното представяне за периода май-ноември през нечетните години е било ръст от 24%, докато през същият период на четните години повишението е било едва 4.2%.
Подобна тенденция се откроява и при периодите ноември-май. През нечетните години средното представяне на индекса за тези шест месеца е било ръст от 13%, но фона на понижение от 1.2% през четните години.
* материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции и други активи