10 терористични атаки, които се провалиха
През 1999 г. кандидат-терористът Ахмед Ресам пълни колата си с експлозиви и тръгва към границата на Канада със САЩ. Но в момента, в който към него се приближава митничар, той се паникьоса и хуква да бяга.
Ресам не е единственият терорист, чийто опит е бил осуетен. През години след 11 септември 2001 г. стотици терористични атаки срещу САЩ не са успели.
И това са само опитите, за които знаем, публично документирани чрез новини, статии и официални брифинги. Действителният брой на тези атаки вероятно е много по-висок.
Барутната атака през 1605 г.
Мислите си, че терористичните заговори са модерно явление? През 1605 г. може би първата в съвременната история терористична атака е планирана във Великобритания.
Въпреки че мотивите са неясни, смята се, че това е опит да се възстанови католицизма чрез убийството на протестантския крал на Англия.
Петима мъже планират да взривят Камарата на лордовете на 5 ноември 1605 г., когато кралят също трябва да присъства на заседанието й. След анонимно писмо от „благороден католик“ сградата на парламента е претърсена. Един от членовете на групата - Гай Фокс, е открит в мазето под парламентарните трибуни. До него е намерен барел с барут.
Петимата конспиратори, включително Фокс, са признати за виновни и екзекутирани. Главите им са разнасяни из Лондон, забучени на пики. И днес 5 ноември е празник във Великобритания, наричан Guy Fawkes Day или Bonfire Night.
Терористът по бельо
Това е терористичен заговор, в който 23-годишният Умар Фарук Абдулмуталаб получава високи оценки за творчество. На Коледа през 2009 г. нигериецът успява да мине през охраната на летището със скрити в бельото експлозиви и да се качи на полет от Амстердам за Детройт.
След като вече е на борда на самолета, Абдулмуталаб се скрива под одеяло и се опитва да взриви бомбата. Седящите нализо пътници обаче чуват силни пукащи звуци, идващи от интимната му област, която избухва в пламъци, след като бомбата се поврежда.
Няколко пътници успели да заловят Абдулмуталаб, който е арестуван от властите. По-късно той разкрива пред ФБР, че е носил бельото-бомба в продължение на три седмици, за да свикнете с него. Смята се, че именно това е довело до неизправността му.
Абдулмуталаб получава няколко доживотни присъди за неуспешната атака.
Атентаторът от мола
Ако искате спокоен живот далеч от заплахите на тероризма, Охайо изглежда като подходящо място за това. Не и ако Нурадин Абди се изпречи на пътя ви.
Сомалийският гражданин беше обвинен през 2003 г. в заговор за взривяване на шопинг мол в Кълъмбъс по време на натоварения празничен сезон за пазаруване.
Абди си партнира с членове на Ал Кайда и е подложен на обучение в чужбина, за да участва в мисия, която ще убие стотици американци. Замисълът обаче е осуетен още в началото на етапа на планиране.
През 2007 г. Абди се призна за виновен в заговор за предоставяне на материална подкрепа на терористи и е осъден на 10 години затвор.
Вижте още: Най-големите терористични aктове по време на спортни събития
Терористът с обувките
През декември 2001 г. Ричард Рийд прави първата стъпка от терористичния си план. Англичанинът и новобранец в Ал Кайда изработва скрито отделение в петата на обувката си и го пълни със самоделни експлозиви, с които има намерение да взриви самолет.
Той преминава през охраната на летището и се качва на борда на полет от Париж до Маями. След това планът му започва да се проваля.
Рийд има проблеми със запалването на фитила на бомбата. Когато това най-после се случва, тя не се детонира – кракът на терориста е прекалено потен.
След като стюардесите и пътниците забелязват подозрителната му дейност, те връзват Рийд, а лекар на борда му дава успокоително. По-късно той се признава за виновен по обвинения в тероризъм и е осъден на доживотен затвор.
Заговорът на шестимата
През септември 2002 г. шестима мъже, повечето от тях родени и отгледани в град в западната част на щата Ню Йорк, изведнъж се превръщат в терористи.
Те са арестувани за терористични връзки, след като присъстват на тренировъчен лагер на Ал Кайда в Афганистан. ФБР разбира за дейността им от анонимно писмо.
Арестът им през 2002 г. шокира съседите, които не подозират, че живеят сред начинаещи терористи. Мъжете се признават за виновни за "оказване на материална подкрепа на чуждестранна терористична организация" и излежават присъдите си.
Днес те все още живеят и работят в Западен Ню Йорк, всички са женени с деца. Смята се, че са се разкаяли напълно, но много хора се чудят били ли са наистина заплаха.
Бомбаджията от Times Square
Times Square е едно от най-оживените места в един от най-населените градове на Земята – Ню Йорк, което го прави идеално място за кандидат-терористи.
През 2010 г. пакистански имигрант паркира колата си близо до Times Square и я изоставя. В нея има самоделна бомба от пропан, дизелово гориво и амониев нитрат.
Файсал Шахзад очаква бягството му от мястото да бъде последвано от грандиозен взрив. Бдителен уличен търговец обаче забелязва негового бързо излизане от колата, последвано от дим, идващ от автомобила. Продавачът вика полиция и районът е евакуиран.
За щастие, бомбата е дефектна и не избухва. Ако обаче планът беше проработил, тя можете да убие десетки минувачи. По-късно терористът е осъден на доживотен затвор.
Атаката във Форт Дикс
Благодарение на агенти под прикритие, през май 2007 г. е осуетена терористичена атака с автомати и гранати срещу американски войници. Шестима мъже са арестувани преди да приведат плана си в действие в базата Форт Дикс в Ню Джърси.
ФБР прониква в групата, след като получава сигнал от служител в магазин, който вижда мъжете да копират подозрително DVD. Видеото показва как те изгарят своите оръжия и призовават за джихад.
16-месечно разследване разкрива, че терористите са се обучавали в близките планини и са разполагали с оръжията, необходими за извършване на атака. Мъжете - включително трима албански братя - са арестувани, а през декември 2008 г. всички са осъдени, като четирима получават доживотни присъди.
Вижте още: Държавите с най-ниска престъпност
Терорът срещу синагогите
Акцията изисква работата на агенти под прикритие и няколко фалшиви бомби, но до май 2009 г. полицията в Ню Йорк е арестувала четирима мъже за провалена терористична атака. Те са планирали да взривят еврейски синагоги в Ню Йорк и да стрелят с ракети по самолетите във военно-въздушната база в Нюбърг.
Информатор проникнал в кръга от мъже, трима от които са родени в САЩ, и налюдавал опитите им да купят ракети Стингър. Агентите продали на мъжете фалшиви експлозиви. Те възнамерявали да ги взривяват пред различни еврейски религиозни обекти.
Четиримата по-късно са признати за виновни и осъдени на 25 години затвор.
Атака срещу кораб
Целта на този терористичен заговор през януари 2000 г. не се намира на американска земя. Това е флотският кораб USS The Sullivans, който е закотвен близо до пристанищния град Аден в Йемен.
Планът на терористите е ясен: бойците на Ал Кайда възнамеряват да заредят експлозиви в малка лодка, която да се приближи до кораба. След това те трябва да се вривят.
Изглежда обаче в плана има няколко недостатъка. След като тръгва от плажа, лодката веднага потъва под тежестта на експлозивите. Конспираторите се прегрупират за нова атака.
За съжаление, същата тактика е успешна при USS Cole през октомври 2000 г., когато са убити 17 американски моряци, а други 40 са ранени.
През 2004 г. двойката терористи е сред група от шестима осъдени от йеменски съд за тероризъм. Единият от тях по-късно е освободен и продължава дейността си за Ал Каида. Той е убит от ЦРУ в атака с безпилотен самолет през 2012 г.
Вторият е осъден на смърт, но успява да избяга по време на трансфер в затвора през 2006 г. По-късно той се предава и е освободен от йеменските власти. През 2013 г. ФБР предлага награда от 5 млн. долара за неговото залавяне.
Бомбата под Dallas Fountain Place
През 2009 г. Хосам Смади, 19-годишен мъж от Йордания, прави уебсайт, известен със своите радикални ислямистки наклонности. Смади живее в Тексас и според ФБР изглежда решен да осъществи терористичните си планове.
Той е в центъра на 10-месечно разследване на бюрото, в резултат на което е снабден с фалшива бомба. Той я поставя в джип и я паркира под 60-етажен небостъргач, известен като Dallas Fountain Place. Когато се опитва да взриви бомба чрез мобилен телефон, Смади е арестуван.
През 2010 г. той се признава за виновен в опит за използване на оръжие за масово унищожение. Осъден е на 24 години затвор.