5% от декларациите сгрешени. Засега
Засега в 5% от близо 2 млн. данъчни декларации са открити грешки, съобщи за "24 часа" говорителят на НАП Росен Бъчваров. Той очаква броят им да нарасне, защото още не са обработени всички.
От НАП припомниха, че срокът за коригираща декларация" е 7 дни след подаване на първия документ, но не по-късно от 30 април. Тъй като срокът изтече, Бъчваров съветва при всеки, който има съмнения, че е сгрешил, да ги изясни на място в офис на НАП.
Най-много грешки се правели при изчисляване на дължимия данък. Ако вписаната сума е по-малка от дължимата, инспекторите ще проверят дали това не е опит за укриване на данък.
Имало и хора, които закръглявали данъка математически правилно, но в свой ущърб. Например, ако дължимата сума е 67.75 лв., вписват 68 лв. вместо 67 лв., както е правилно.
По-рядко пристигали декларации с непопълнени или сбъркани ЕГН. Зачестило и пристигане на суми с платежни нареждания, в които не е вписан БИН код. Причината е, че до февруари, когато бе отменена единната сметка, всички преводи се правеха с един код, а сега има 4 - за данък, здравни вноски, осигуровки и лихви.
Който не е подал декларация, да отиде в данъчния си офис. Глобата е до 400 лв., колко точно - решават инспекторите. За грешни данни в декларациите, наказанието стига до 500 лв., ако те не са умишлени.
При технически грешки наказание няма. За неплатен до 30 април данък наказанието е основният лихвен процент плюс 1/365 от дължимото за всеки ден просрочие.