Състоянието на Европа се подобрява, но икономическата криза, която тормози континента от 2008 г., все още не е приключила, предупреди управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард.

В интервю за германския ежедневник Handelsblatt Лагард предупреждава, че по-конкретно компаниите в Южна Европа все още имат затруднения с достъпа до кредитиране.

"Възстановяването е в ход, това е вярно. Някои страни успешно излязоха от програмите за получаване на помощни средства. Това обаче не означава, че кризата е приключила и че нашата мисия е завършена," казва Лагард.

Няколко страни от еврозоната, и най-вече Гърция, бяха изправени пред финансова разруха, когато високите нива на публичния дълг покачиха лихвите по техните облигации до неустойчиво високи нива. Международните кредитори се намесиха, за да ги спасят от фалит.

Някои, като Гърция, харчеха повече, отколкото могат да си позволят. Други, като Ирландия, бяха доведени до прага на банкрута от фалиращи банки, които им се наложи да спасяват.

Гърция, Португалия, Кипър и Ирландия въведоха програми за строги икономически ограничения в замяна на финансова помощ, докато Испания получи средства от ЕС, за да спаси банковия си сектор.

Лагард предупреждава, че ниските нива на инфлация в еврозоната също крият рискове за възстановяването - мнение, което се споделя и от президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги.

Лагард призовава ЕЦБ за облекчаване на паричната политика с цел стимулиране на икономическия растеж, но също така насърчава правителствата да предприемат мерки за подобряване на конкурентоспособността, в това число структурни реформи на пазара на труда.

Лагард също така предупреждава, че продължаващата криза в Украйна, за която МВФ вече одобри 17 млрд. долара заем, крие нови рискове за световния икономически растеж.

Според Лагард е трудно да се прогнозира изхода от кризата и до каква степен тя може да се разпространи в други страни. "Това обаче може да има сериозни икономически последствия".