Кои страни ще пострадат най-много от спирането на руския газ?
България, както и Румъния, Унгария и Гърция са особено застрашени през зимата при прекъсване на доставките на газ през Украйна. Това се посочва в доклад на ЕК за стратегията за европейската енергийна сигурност.
Прекъсването на доставките, дори за кратко, би имало сериозни последици, пише в документа, цитиран от bTV.
България, както и държавите от Прибалтика, Финландия и Словакия, са зависими от един-единствен доставчик за целия си внос на газ, добавя ЕК. Отчита се, че единствено Франция, Испания и Португалия не биха били засегнати пряко от прекъсването на доставките от газ през зимата.
Ако доставките бъдат прекратени, това би повишило цените на внасяния втечнен газ, се уточнява в доклада.
В случай, че руските доставки на газ бъдат прекъснати в периода юни 2014-март 2015 година, България, както и Македония, могат да изпитат недостиг на 60-80% от горивото, което им е необходимо от септември до март, поясняват експертите на комисията.
При ядреното гориво България, а също Чехия, Финландия, Унгария и Словакия, са зависими заради съветските си реактори от вноса на руско гориво, показва докладът.
Анализът отчита, че от края на миналия век употребата на газ е нараснала с около 20 на сто, а делът на енергията от възобновяеми източници се е удвоил и е достигнал 11 на сто.
Употребата на полезни изкопаеми (въглища) е спаднала с пет на сто, на бензин и нафта с три процента, а делът на ядрената енергия се запазва.
България използва малко газ и много въглища в сравнение с останалите в ЕС. Нашата страна отчита средно висок дял на енергията, добивана от атомните реактори, а използваната възобновяема енергия е около и под средното равнище в общността.
В доклада е записано, че ЕС става все по-зависим от вноса на енергия, като тази тенденция е стабилизирана заради спада в производството и включването на възобновяемите източници в т. нар. енергиен микс. Отчита се, че 90 процента от използваните в Европа петролни продукти са внос, както и 66 процента от газа и 62 процента от въглищата.
Европа е силно зависима и от вноса на уран - 95 на сто. Данните показват, че България постоянно намалява зависимостта си от вноса на енергия, обратно от общата тенденция в ЕС.
В документа се посочва, че събитията по източните граници на ЕС са поставили под въпрос доставките на газ, както и цените на това гориво, въпреки предприетите досега мерки в общността и въпреки европейското законодателство за енергийна сигурност.
Пояснява се, че събитията от последните месеци са станали причина за изготвянето на този доклад, който разглежда краткосрочните и средносрочните последици при прекъсването на доставките и/или значителна промяна на цените на газта.
Докладът е изготвен по поръчение на Европейския съвет и ще бъде разгледан от държавните и правителствените ръководители от ЕС през юни. На основата на този документ предстои да бъде обособена стратегия за намаляването на енергийната зависимост на ЕС.