Стойнев: Призовавам за повече солидарност от ЕК за Южен поток
Притеснявам се проектът Южен поток да не се превърне в заложник на конфликта между Русия и Украйна и призовавам Европейската комисия за малко повече солидарност. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на брифинг в министерството.
Министър Стойнев взе участие в церемония по връчването на сертификат за инвеститор клас А на компанията Coca Cola, веднага след което, очаквано, бе помолен да коментира информацията за писмото на Европейската комисия до България, в което се иска повече информация за планираното строителство на газопровода Южен поток.
Енергийният министър бе категоричен, че в него няма нищо драматично и няма причина за истерията, която се създава, съобщи БГНЕС.
Наказателната процедура не се различава по нищо от другите наказателни процедури, които сме имали, обясни Драгомир Стойнев и бе категоричен, че страната ни работи много добре с ЕК.
Експертите на ЕК ще ни посетят на 13 юни, за да се запознаят с проблемите с т.нар. морска част по проекта, която се оказа проблемна, подчерта Стойнев и покани на тази среща и представители на опозицията в лицето на ГЕРБ.
Не съм се оплаквал, когато заварих две стартирани наказателни процедури, които бяха затворени, подчерта Драгомир Стойнев.
По думите му правителството ни разчита на диалог с Eвропейската комисия и затварянето на процедурата е въпрос на време и разговори. Ние имаме право на отговор – ще изпратим писмо, те ще ни отговорят и ще работим заедно за намиране на решение или нарушение – ако има такова, то ще бъде отстранено, увери министърът.
Запитан какви биха били евентуалните санкции срещу страната ниq Драгомир Стойнев посочи, че не вярва да се стигне до такива и отново посочи, че имаме един месец да намерим решение заедно с ЕК.
Не е направена процедура по ЗОП, а търг, защото се e следвала процедура, установена от предишното правителство, обясни той по отношение на спорния казус около Южен поток.
Стойнев отново припомни провала на проекта Набуко, върху който страната ни е била изцяло съсредоточена преди Южен поток. "Разбрах, че България не е желан партньор за проекта "Набуко", посочи Стойнев и отчете, че по него сме договорили 1 милиард кубични метра газ, но след прекратяването му сме се пренасочила към Южен поток.
Водя страната към сигурност на доставките на газ, увери министър Стойнев и обърна внимание на ускорената процедура по изграждане на интерконекторна връзка с Гърция, която е била заварена от новото правителство на нивото, на което е била оставена през 2009 година.
Кабинетът "Орешарски" е задвижил и интерконекторна връзка с Турция, по която също не е било направено абсолютно нищо, посочи енергийният министър.
Трябва да имаме сигурност на доставките на газ, подчерта Стойнев и още веднъж призова за солидарност от страна на ЕК. Не може едни държави да се възползват от руския газ, а други – не, категоричен бе той.
"Южен поток не бива да става заложник - ако след 9 юни не се постигне споразумение между Русия и Украйна и доставките на газ спрат, може би ще трябва да попитаме Европейската комисия "а ние какво да правим?", завърши Драгомир Стойнев.