В Рио тройно по-скъпо от САЩ
Гости на Мондиал 2014, добре дошли в Бразилия, страната на футбола, слънцето и скочилите до небесата цени. Независимо дали сте от съседните страни, от САЩ или от Европа престоят ви ще е скъпичък.
Ако бюджетът ви не пострада от хотела или от самолетните билети, няма как да ви се размине по улиците. Прочутият коктейл кайпириня струва 10 щатски долара, 17 долара излиза обикновен чийзбургер, а 35 долара пицата пиперони, информира в. Стандарт.
И това са цените в бразилските мегаполиси преди старта на световното, когато се очакват поредните рекорди. "Цените в Рио са абсурдни", отсича Мария Анда, норвежка художничка, която живее в Бразилия от около година. Срещаме я на плажа Ипанема. "Все пак ми харесва тук. Заслужава си, макар да не е раят", казва художничката.
Озадачаващите цени са заради микса от данъци и импортни такси, комбинирани с лоша инфраструктура, недостиг на някои услуги и бюрокрация.
"Каквото и да купите в Бразилия, ще е по-скъпо от САЩ или Европа, но с по-лошо качество", коментира Рафаел Алкадипиани, професор по бизнес администрация в Бразилия.
Цените на хотелите в градовете домакини също скочиха двойно преди Мондиала. Американски агенции изчисляват, че най-тежко ще е на туристите в Рио, където средната нощувка стигна 445 долара. Добавете билет за мача и някой друг харчалък. Така един турист в Рио трябва да си приготви по около 682 долара на ден. Следващите най-скъпи градове са Форталеза и Манаус, където цифрите са съответно 602 и 553 долара. Най-евтино е в Куяба и Сао Пауло, където може да изкарате с 457-477 долара.
"Цените на това първенство са безумие. Единствените неща, които може да си купите в Бразилия, са бикини, кашаса - ликьор от захарна тръстика, и чифт хавайки (сандали)", обяснява Джилиън Сантош - бразилка, която живее в Белгия, но е дошла на гости в Рио.
Според експертите цените не падат, защото предлагането не може да смогне на търсенето. Около 40 млн. бразилци - една пета от населението, попаднаха в средната класа през последните 10 години благодарение на икономическия растеж и социалните програми на правителството.
Само между 2009 и 2012 г. средният годишен доход скочи с 40% - от 8140 на 11 630 долара, според Световната банка. Бразилия се опита да защити местната индустрия, обмитявайки рекордно високо всичко вносно. Така, ако туристът загуби нещо от багажа, по-добре да прояви търпение, отколкото да го купи от магазина. Примери: оставате без айфон 5s, купен от САЩ за $649. В бразилските сайтове цената му започва от 1250 долара. Нужни са ви маратонки?
Популярните Nike Flyknit Lunar 2 струват 313 долара в един от моловете на Рио - 3 пъти по-скъпо от САЩ. Не губете и дънки, защото моделът Levi 501 стартира от 80 долара. Биг Мак за 6.28 долара е сред най-скъпите в света. Крем за бръснене, сапун, аспирин - всичко е двойно или тройно в сравнение с където и да е по света.
"Голяма скъпотия е", клати глава и Надир Фрагауаш, пенсиониран банков служител, който е платил в един от моловете 100 долара за фланелка на бразилския национален отбор. "И преди цените бяха високи, но вече са невъзможни", добавя Фрагауаш.