Световната икономика губи 400 млрд. долара от киберпрестъпления
Киберпрестъпленията струват на световната икономика над 400 млрд. долара на година, а сумата ще продължи да нараства според нов доклад.
Страните с по-високи нива на доходите имат най-много какво да губят, според според щатския Център стратегически и международни проучвания. Изготвянето на доклада е финансирано от McAfee, която е собственост на Intel.
Северна Америка, Европа и Азия са изгубили най-много, докато, Африка е изгубила най-малко.
"Киберпрестъпниците са като всички други престъпници. Те се насочват натам където са парите," казва Томас Ган от McAfee.
Страните от G-20 понасят най-големи загуби от киберепрестъпността и кибершпионажа, като САЩ, Китай и Германия са изгубили над 200 млрд. долара от киберпрестъпления.
Тъй като все повече страни, излизат онлайн, те ще стават обект на все повече атаки, според доклада.
"С нарастването на свързаността на развиващите се страни, очакванията са, че атаките ще продължат да нарастват в други части на света," казва Ган.
Кражбата на интелектуална собственост е най-скъпо струващата форма на киберпрестъпление, въпреки че общите загуби в този случай трудно могат да бъдат изчислени.
Според доклад на Министерството на търговията на САЩ кражбата на интелектуална собственост като цяло (а не само кибепрестъпленията) струва на щатските компании 200 - 250 млрд. долара годишно.
От Организацията за икономическо развитие прогнозират че фалшифицирането и пиратството струват на компаниите 638 млрд. долара на година.