BM Academy: Как да печелим от инфлацията?
Може би едно от малкото сигурни събития в икономическия цикъл на една страна представлява прогресивното повишение на цените на стоките и услугите или инфлацията.
Въпросът тук е: Как реално можем да използваме икономическите събития в наша полза? Кои стоки трябва да купуваме и кои да продаваме? Както и какви стратегии трябва да използваме, за да бъдем максимално успешни в инвестиционните си действия?
Според икономическата теория най-силният двигател на инфлацията представлява покачването или понижаването на нивото на заплащане. Логиката е следната: ако в една икономика населението разполага с повече средства, то следователно то ще може да си позволи по-скъпи продукти и услуги или да плаща по-високи цени за тях.И обратно.
Но особено в последните години теорията започва доста да се разграничава от икономическата реалност, особено в САЩ, където високата безработица поставя своеобразен таван на заплатите в страната, докато инфлацията държи високи нива, пише Wall Street Journal.
В тази ситуация Ви предоставяме кратък наръчник какво да купувате и продавате в ситуации с високи нива на инфлация.
Какво да продаваме?
• Държавни облигации. Цената на една облигация се движи в обратна посока на доходността му. Когато инфлацията реализира голям ръст – лихвените проценти тръгват нагоре, което подлага под натиск цените на ценните книжа.
• Твърди активи. Недвижимите имоти може би са се превърнали в класически инструмент за хеджиране от инфлацията, особено в България, но реалните изчисления показват, че това става само при определени условия и то с минимална реална доходност.
За развиващи се пазари – недвижимите имоти могат да бъдат лоша инвестиция, защото увеличената платежоспособност на населението с насочва основно в бързооборотни стоки, а не в цените на жилищата.
• Акции. Акциите по принцип са добър избор за инвестиции в повечето време от икономическите цикли, но специално при ситуации с висока инфлация – не е препоръчително да се инвестира в сектори, чувствителни от лихвените проценти като финансов, комунални услуги, потребителски стоки.
Какво да купуваме?
• Парични средства (кеш) и банкови продукти. На паричния пазар – взаимните фондове са по-атрактивни в инфлационна среда, защото този вид фондове предимно инвестират в краткосрочни ценни книжа, с матуритет от 30 до 40 дни, което им позволява да променят политиките си за инвестиции по-бързо и по-лесно да вдигат нивата на инвестиции.
• Суровини. Според много инвеститори промишлените суровини са едни от най-добрите инвестиции в ситуация на висока инфлация. За сравнение можем да ви дадем цената на памука, която за една година се покачи 2 пъти, цената на среброто с 50%, тази на соята с над 40%.
• Акции. Инвеститорите съветват в ситуации на висока инфлация – парите да бъдат насочвани към малките на стойност компании. Логиката тук е следната: Малките публични компании най-често имат доста големи дългове към банки и други банкови институции.
С повишаване на инфлацията – дълговете към тези банки губят част от стойността си, което се отразява в цената на акциите на тези компании.
Статията е изготвена от екипа на първата българска академия за трейдъри: BM Trader Academy. Академията ще стартира на 13-ти юли, тази година, като основен неин водещ ще бъде един от най-успелите трейдъри у нас - Бисер Манолов. За повече информация и записване – www.bmacademy.net.
* Статията има образователна цел и не представлява препоръка за инвестиции.