Путин: Планът за примирие не трябва да бъде ултиматум
Пътищата за изпълнение на мирния план, предложен от президента на Украйна Петро Порошенко, са били обсъдени в неделя в телефонен разговор между него и американския вицепрезидент Джоузеф Байдън, съобщи пресслужбата на Белия дом във Вашингтон.
Байдън е разговарял с Порошенко, "за да обсъдят изпълнението на мирния план". При това американският вицепрезидент е приветствал едностранното обявяване (от страна на Киев) на 20 юни на прекратяване на огъня.
В същото време Байдън е изразил загриженост, че сепаратистките лидери отказват да предприемат реципрочни мерки, съобщи БГНЕС. Байдън похвали също ангажимента на Порошенко да "проведе, в съответствие със своя план за мир, дискусия във формат "кръгла маса" с лидерите на гражданското общество в източната част на Украйна".
От своя страна Порошенко е заявил, че опълченците в източната част на Украйна "продължават да атакуват украинските сили, включително с използването на артилерия", въпреки обявяването на прекратяване на огъня от страна на Киев.
Във връзка с това Байдън потвърдил, че САЩ "работят в тясно сътрудничество със своите партньори от Г7, за да се подготвят по-нататъшни икономически санкции срещу Русия, ако Москва не предприеме действия", които Западът се стреми да получи от нея.
Белият дом уточни, че става дума за действията, посочени в заявлението на "седемте" след срещата, която се проведе в началото на месеца в Брюксел. Там Г7 призова Русия "да признае резултатите от изборите, за да завърши изтеглянето на войските си от границата с Украйна, да спре потока от оръжия и бойци през границата и да използва влиянието си сред въоръжените сепаратисти, за да оставят оръжието и се откажат от насилието".
Междувременно Русия последователно и публично призовава за прекратяване на военните действия в Украйна и за уреждането на острата вътрешна политическа криза в страната чрез диалог между враждуващите страни. Както посочи в събота администрацията на руския президент Владимир Путин, той "призовава всички страни в конфликта да прекратят военните действия и да седнат на масата на преговорите".
Но както подчертава администрацията в Кремъл, предложеният от Порошенко план "без практически действия, насочени към начало на преговорен процес, няма да е жизнеспособен и реалистичен".
Освен това руският лидер определя като "неприемлива ситуацията, в която, дори след заповедта за прекратяване на огъня в продължаващата конфронтация с украинската страна, на територията на Русия падат и се взривяват боеприпаси, което причинява не само имуществени вреди, но и опасност за живота и здравето на нашите граждани".
"Обявеният от Порошенко мирен план не трябва да има характера на ултиматум към опълченците", казва президентът на Русия. "Възможността, която се отваря с прекратяване на военните действия, трябва да се използва за стартиране на смислени преговори и политически компромиси между враждуващите страни в източната част на Украйна".