Reuters: България ще емитира дълг, въпреки банковите проблеми
България ще продължи, съгласно първоначалните си планове, с емитирането на държавни облигации за 1.5 млрд. евро, въпреки понижението на рейтинга на страната и очакването спасяване от държавата на местна банка, тъй като тези събития няма да повишат лихвите по емисията до непривлекателни нива, пише Reuters, позовавайки се на запознати източници.
В понеделник България е започнала в Германия роудшоуто за привличането на европейски инвеститори за набирането на средства, необходими за изплащането на глобални облигации, чиито падеж е през януари и за финансирането на бюджетния дефицит, който, според таргета на правителството, ще е в размер на 1.8% от БВП през тази година.
Роудшоуто, което тази седмица ще премине още през Лондон, Париж и Виена, бе помрачено от масовото теглене на средства от Корпоративна търговска банка (КТБ) вследствие на медийните публикации за подозрителни сделки в четвъртата най-голяма българска банка.
Както банката, така и основният й акционер отричат каквито и да било нередности.
Централната банка на България пое контрол над КТБ и наскоро придобито нейно подразделение и очерта план за спасяването й с държавни средства, ако преговорите с настоящите акционери за осигуряването на допълнителен капитал се провалят.
Проблемите с КТБ дойдоха след понижаването на рейтинга на България от страна на Standard and Poor's до една степен над ниво джънк, изтъквайки като причина политическата несигурност, която спря изпълнението на реформите, необходими за подсилване на икономическия растеж.
Източници, запознати с дискусиите с инвеститорите в началото на роудшоуто в Германия, са дали индикации, че правителството на България няма да бъде принудено да забави емисията, която ще е първата за страната от 2012 г. насам.
"Срещата в Германия мина доста добре, имаше интерес," е споделил единият от източниците пред Reuters. "Разбира се, понижението на рейтинга и случващото се около КТБ ще окажат натиск върху лихвите, но няма да има голяма корекция. Сделката ще мине добре."
Втори източник, който също е пожелал анонимност, е заявил: "Срещите поотделно в Германия минаха наистина добре. Има добър интерес и в Лондон."
България е най-бедният член на ЕС, но също така е и един от най-малко задлъжнелите. Публичният дълг на страната е в размер на едва 18% от БВП.
Балканската държава обаче е измъчвана от политическа нестабилност от началото на 2013 г. и се очаква да проведе вторите си предсрочни парламентарни избори за по-малко от две години през септември или октомври. Икономическият растеж е слаб, а чуждестранните инвестиции паднаха рязко, пише Reuters.
Според Стефан Имре, финансов анализатор в Raiffeisen, инвеститорите вероятно ще настояват за леко увеличение на спреда като компенсация за понижението на рейтинга от страна на S&P и очакваната национализация на КТБ.
"Въпреки това, емисията облигации зависи от пазарните условия, така че все още има риск правителството да забави емисията, ако счете условията за неизгодни," смята Имре.
Водещи мениджъри по емисията са Citigroup, HSBC и JP Morgan.