Китайски милиардер дари всичките си пари за благотворителност
88-годишният милиардер Ю Пенгниян има забележителна история.
Той се е издигнал от бедно момче, каращо рикша, до милиардер, разполагащ с 1.2 млрд. долара.
Наскоро Ю Пенгниян свика пресконференция, на която обяви изненадващо решение – той завещава всичките си пари на благотворителната фондация, която е основал преди 5 години. Парите ще отидат за студентски стипендии, реконструкция след земетресението през 2008 година в района на Сишуан и операции на очите за бедните хора.
Децата му няма да получат абсолютно нищо!
Бил Гейтс и Уорън Бъфет призовават милиардерите по света да дарят най-малко половината от състоянието си за благотворителност след смъртта си. До сега обаче няма информация някой да е дарил 100% от парите си.
88-годишният Пенгниян е интересен човек. Той все още боядисва косата си, обича да носи бели костюми и бели чорапи. Живее в Penglin Hotel в Шенжен. Храни се на бюфета на хотела.
Той е сред най-големите филантропи в Китай. Обича да дава, защото знае какво е да си беден.
Роден е в малко селце в провинция Хунан. Мести се в Шанхай като младеж, в търсене на по-добър живот. Вместо това обаче се оказва, че трябва да тегли рикши на улицата и да продава евтини бижута. Прекарал е три години в корекционен център (вид затвор) по фалшиви обвинения за връзки с богати хора.
Излиза от затвора на 28 години и се мести в Хонконг. Не говори английски. Първата работа, която си намира, е като портиер в компания, занимаваща се с имоти. От портиер той се издига много нагоре в компанията. През 1960 година вече е в позицията на младши мениджър. Заедно с приятели събира средства и купува първия си имот.
В своята кариера е известен с усета да купува имоти, които след това поскъпват и да ги продава за 20 пъти по-висока цена. Притежава много хотели, които дават стаи „на час“ и започват да го наричат Love Hotel King (Краля на любовните хотели).
Виж още: 15 богаташи, които няма да завещаят парите си на децата си
Сред имотите му е и последната къща на кино звездата Брус Ли, която той дарява на правителството, за да я превърне в музей.
Всяка година при завръщането си в родната провинция Хунан той е шокиран от бедността там. По време на годишния празник на родния си град той има традиция да раздава пари в червени пликове на гражданите. Така се сблъсква с алчността на местната управа. Една година иска от местните власти помощ в организацията на даренията и по-късно открива, че голяма част от парите са откраднати. От тогава насам винаги се старае да се увери, че даренията, които прави, отиват директно при реципиентите.
През 2000 година се оперира от „перде на очите“. Преди да си направи операцията прочита, че 400 000 души в Китай нямат средства, за да си направят тази операция. За това той дарява 10 млн. долара всяка година на мобилни клиники за операции от перде, които пътуват до отдалечени и бедни райони на Китай. От 2003 година до сега са извършени 150 000 операции, финансирани от него.
С дарението на цялото си състояние, той става първият китаец, дарил над 1 млрд. долара.
Децата на г-н Пенгиянг не са против идеята, или поне не са заявили публично нищо срещу нея.
Той казва, че иска да даде пример на други богати китайци. Той има двама сина, които са над 60-годишна възраст. И двамата са в борда на директорите на неговата компания. Неговият внук е личен негов асистент.