Защо SOFIX може да се повиши до над 900 пункта?
Инвеститорите не трябва да се интересуват от моментните шумове на фондовите пазари. Това е един от основните принципи на Уорън Бъфет- дългосрочен инвеститор, чийто времеви хоризонт при една инвестиция е „вечност“.
Ние, дребните инвеститори, едва ли можем да си позволим подобен хоризонт. Въпреки това е добре да се опитаме да осъзнаем в по-голяма степен изказването, което до голяма степен крие същността за успех на фондовите пазари: „Не трябва да се интересуваме от моментните шумове“.
Новините на деня идват и си отиват, а паметта на инвеститорите е доста кратка. Това се доказва и се е доказвало неведнъж в историята. Крахът и „краят на света“ на щатските фондови пазари, каквито бяха твърденията след най-голямата финансова криза от 2008-а, бяха преодолени само за пет години.
Виж още: Защо да инвестираме на БФБ в момента?
Нещо повече щатските индекси са при нови върхове, като широкият S&P 500 нарасна три пъти от дъното си при 666 пункта. Много от инвеститорите изтърваха основната част от така нареченото „най-мразено повишение на щатските пазари“, като сега всички очакват корекция, за да се включат в ралито (дали не са закъснели, предстои да видим).
Бързо бе забравен и „фалитът на Гърция“. Гръцките индекси са едни от най-повишаващите се през последните няколко години, след намиране на дъно на пазара, като само за последната година водещият гръцки индекс е добавил 42% към стойността си.
В светлината на гореспоменатото и кризата в КТБ бързо ще бъде забравена. Забравени ще бъдат и предстоящите предсрочни избори, при евентуално формиране на по-стабилно правителство.
Ето как изглежда графиката на индекса на сините чипове SOFIX от неговото създаване през далечната вече 2000 година.
* графика x3analysis.bg
А ето и какво би казал един технически анализатор, виждайки тази графика. За него насоките биха били няколко. На първо място за него голямото понижение, от върха в края на 2007 година до 2009 година, изглежда приключило.
За това свидетелства неуспешният пробив през 2012 година на постигнатото дъно, три години по-рано (при ниво от около 270 пункта).
Впечатление би направило и пробивът на ключовото ниво на съпротива при 475 пункта (върхът от 30 септември 2009 г.), което доведе до силен по-нататъшен ръст. Това ниво вече е ключово ниво на подкрепа и е много вероятно да ограничи всякакъв по-нататъшен спад на индекса.
Относително близо се намира още една линия на подкрепа при 425 пункта, която е последна спирка на индекса, преди да говорим за промяна на средносрочно възходящия тренд.
Дори и да става въпрос само за корекция на сериозния спад от върха през 2007 до дъното през 2009 година, целта на една подобна корекция би следвало да е поне 38.2% в дългосрочен аспект, което би следвало да отведе индекса до нива от около 920 пункта.
За тези, които очакват развитието на подобен сценарий, последното ниво може да е добър таргет за излизане от пазара, поне докато индексът не пробие ключовата съпротива и психологическа граница от 1 000 пункта, което да инициира по-нататъшно силно нарастване и тест на исторически най-високата му стойност.
Разбира се описания положителен сценарий би станал напълно недостижим при понижение на индексът под посоченото ниво от 425 пункта, което е много възможно да бъде последвано от опит за тест на дъното при 266 пункта.
* материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции