Цената на петрола е близо до най-ниската си стойност от март. Въпреки напрежението между Русия и Запада, както и това в Близкия Изток, цената на петрола се търгува под 100 долара за барел. Според петролни анализатори петролът може дори да поевтинее още.

„Фундаментът може да е в подкрепа на много по-ниски цени“, коментира Джина Санчез, основател на Chantico Global. “Наблюдаваме, много добре снабден пазар, като дори може да е налице свръхпредлагане“, коментира Санчез, пред финансовото издание СNBC.

Виж още: Петролът с най-дълга губеща серия в историята си

Въпреки че е налице известно напрежение в Ирак, страната на практика произвежда повече петрол. Либия е друга страна, която повишава производството си.

САЩ също повишава значително производството, което се вижда от рекордните петролни запаси на страната.

„Налице е бум при шистовия газ в САЩ“, казва Санчез, като допълва, че Ирак произвежда най-много петрол от 30 години насам, следствие на възстановяване на мощности.

Търговията с петрол е била трудна задача от началото на тази година, според Ричард Рос, технически анализатор в Auerbach Grayson.

“От началото на годината цената на петрола не се е променила“, коментира Рос. „На практика няма тренд при суровината, което я прави трудна за търговия“, допълва още специалистът.

Като цяло петролът се е търгувал в относително тесни граници между 98 и 105 долара за барел от началото на годината.

“В началото на юни станахме свидетели на фалшив пробив на горната граница на този диапазон, но впоследствие пазарът интуитивно се върна към долната граница на коридора. Смятам, че можем да видим по-нататъшно поевтиняване на петрола към 92-90 долара за барел“, прогнозира още Рос.