Българите не искат еврото
Българите не искат да сменят националната валута с евро. Това става ясно от редовното годишно изследване на института "Отворено общество" за общественото мнение в България.
Подкрепата за промяната на националната валута не се влияе силно от социалния статус на респондентите, като работещи, безработни и работещи пенсионери заявяват почти еднакво ниво на подкрепа (около 20%).
Най-ниски са нивата на подкрепа при неработещите пенсионери (11%) и при домакините и жените по майчинство (7%) , като всяка трета от тях (31%) признава, че не може да прецени.
Другите социални групи, на които е трудно да изразят категорично мнение са безработните (22%) и неработещите пенсионери (22%) .
Едно от възможните обяснения за това е свързано с това, че те не играят основна роля на пазара на труда и съответно част от тях нямат пряко отношение към темата за лева и еврото.
Макар, че като цяло обществото е против промяната на националната валута, може да се каже, че еврото се приема в по-висока степен от хората с доходи над 532 лева на член от домакинството (22%), в сравнение с останалите подоходни групи.
Значими различия в отношението към еврото са наблюдават според партийните предпочитания на респондентите като разликите при тях достигат до 25%.
Най-много подкрепящи въвеждането на еврото има сред избирателите на България без цензура (31%), а най-малко при тези на ДПС (6%).
Всеки четвърти поддръжник на десните партии, а именно ГЕРБ (22%) и Реформаторския блок (25%), смята че би било добре, ако лева се замени с еврото. При гласуващите за БСП подкрепата е 16%, а при тези, които няма да гласуват още по-малко (10%).