Най-иновативните градове в света
Градовете може би са най-голямото изобретение на човечеството, според икономиста от Харвард Ед Глейзър, автор на "Триумфът на града."
Това, всъщност, може би е така, като дори и в днешно време много модерни метрополиси разширяват границите на индустрията, дизайна и градоустройственото планиране, докато в същото време преосмислят начина, по който хората живеят и работят.
От Business Insider са подбрали някои от най-иновативните градове в света, използвайки най-различни индикатори от патенти на глава на населението до височина на небостъргачите.
Сингапур
Сингапур разполага с най-добрата инфраструктура в света, в това число летище, градина за пеперуди, басейн, кина, хотели, спа центрове, душове и разбира се четириетажна пързалка.
Амстердам
Амстердам е най-добрият град за велосипедистите в света, като цели 38% от всички пътувания в града се осъществяват с велосипед.
Бангалор
Бангалор е известен като Силициевата долина на Индия, като технологичният сектор на града носи приходи в размер на 17 млрд. долара на година.
Лондон
Лондон предлага повече икономически възможности от който и да е друг град в света, според PricewaterhouseCoopers. Една от основните причини за това е, че Лондон е порт към света със своите шест летища.
Хелзинки
Хелзинки се нарежда сред градовете със супер иновативна транспортна система, която в скоро време осигурява на клиентите пазар на доставчици на транспортни услуги в реално време, където те ще могат да изготвят най-бързия или евтин начин да стигат от едно място до друго.
Хонконг
Хонконг е най-агресивният град във вертикално отношение в света. Финансовата столица на Азия има 1 268 небостъргача или повече от два пъти, от който и да било друг град.
Сан Хосе
Сан Хосе, Калифорния, може да се похвали с невероятните 5 066 патента на 1 милион жители.
Виена
Виена постоянно попада в челото на в класациите градовете с най-високо качество на живот, благодарение на отличния транспорт, известните музеи, превеждането на повече международни конгреси, от който и да било друг град и изобретението на филтрираното кафе. Градът също така разполага с един от най-добрите градоустройствени планове, като сградите, които са извън приетия стандарт, са по-малко от 9% от всички.
Копенхаген
Копенхаген може да се похвали с една от най-ефективните национализира ни системи на здравеопазване света, като в страната се предлага едновременно отпуск по майчинство и отпуск по бащинство.
Рио де Жанейро
Рио де Жанейро е на път да се превърне в "умен град." Той позволява на жителите да използват мобилни телефони, за да уведомяват за инфраструктурни промени.
Меделин
Меделин бе един от най-кръвопролитните градове, но южноамериканският град в момента е пример за урбанистичен подем. Предвидливото градоустройствено планиране е позволило чрез използването на лифтове и ескалатори придвижването до работа да се намали от часове на минути.
Кейптаун
Кейптаун е пример, че лесно можем да се откажем от изкопаемите горива за доста неща, като например използваме слънчевата енергия.
Ванкувър
Ванкувър си е поставил за мисия да стане най-зеления град в света до 2020 г., което вече е довело до понижение с 20% на потреблението на вода. Освен това 41% от хората се придвижват пеша или с велосипед.
Сантяго
В Сантяго, Чили, корупцията е по-ниска, отколкото където и да било в Южна Америка, което го прави един от най-привлекателните градове за предприемачи в света.
Дубай
Дубай разполага с поразително иновативна архитектура, като например 160-етажния небостъргач Бурж Халифа, който е най-високата сграда в света.
Токио
През 2010 г. Токио представя първата система за ограничаване и търговия на вредните газове в света и в момента в нея участва 1 100 съоръжения.
Мюнхен
Мюнхен си е поставил за цел до 2025 г. да задоволява енергийните си нужди изцяло от възобновяеми източници и вече е постигнал 37% от целта.
Сеул
Сеул е на път да стане един от водещите "умни" градове в света. Столицата на Южна Корея например ще представи на гражданите собствени приложение, следящо в реално време местоположението на всичките 25 000 таксита.