Как един от първите служители на Facebook изпусна милиони?
Ноа Кейгън е основател на успешната маркетингова платформа SumoMe. Той обаче можеше да е много по-успял във финансово отношение, ако не се беше издънил толкова сериозно.
Когато Кейгън е на 24 г. той е нает като 30-ият служител на Facebook. Той се присъединява към компанията, когато тя е на една година; по това време Facebook има няколко милиона потребители, които се увеличавали с по 50 000 всеки ден.
Когато се присъединява към компанията Кейгън може да избира между два варианта за годишна заплата – базово заплащане от 60 000 долара и 0.1% от акциите на компанията (20 000 акции) и 65 000 долара базова заплата и 0.05% от акциите на компанията
Кейгън избира първото предложение, а получените опции за придобиване на акции щяха да му донесат около 185 млн. долара. Девет месеца по-късно обаче той е уволнен.
Според него той прави четири основни грешки, които водят до това от Facebook да решат, че той не им е полезен и че трябва да го освободят. Кейгън написва електронна книга, в която ги споделя.
Една от грешките е, че издава информация за Facebook на технологичния сайт TechCrunch. След употреба на алкохол по време на музикален фестивал Кейгън казва на основателя на TechCrunch Майкъл Арингтън, че Facebook планира да разшири дейността си извън колежите и да създаде професионална мрежа за компании като Microsoft и Apple. Новината се очаквало да излезе на сутринта, но Арингтън в пуска още вечерта. Няколко седмици по-късно Кейгън е уволнен.
Вижте още: Младият Закърбърг заливал компютри с вода и размахвал меч
Друга негова грешка е, че се е държал арогантно и се опитвал да използва позицията си във Facebook, за да си създаде репутация. Той често пишел в блога си за дейността на Facebook, уреждал си срещи в централата на компанията, за да го видят къде работи. В един момент Закърбърг дори разговарял с него и му казал да избере между компанията и себе си. Някакси Кейгън не разбрал намека и не могъл да спаси работата си.
Кейгън не се справял много добре с работата си. След като в продължение на седмица, той търсил в Google компании, които могат да се присъединят към професионалната мрежа на Facebooк той представил списъка на Дъстин Московиц. Съоснователят не бил доволен от това, че компаниите не били подредени по никакъв признак, след което сам издирил и систематизирал компаниите.
Кейгън изоставал от ръста на Facebook. Когато той се присъединил към социалната мрежа там работели едва 30 служители, а компанията имала няколко милиона потребители. Когато бил уволнен компанията имала над 100 служители, а Кейгън бавно се настройвал към новите процеси и начина на ръководене на дейността й.
След като бил уволнен Кейгън в продължение на години бил ядосан на Facebook и депресиран. Той е изпускал големите пари и в два други случая, след като Google оттегля оферта за работа преди още да е публична компания и когато си тръгва от Mint.com.
Сега Кейгън се опитва да загърби лошия си късмет.