14 души, които изпуснаха големите пари
Всички обичат истории на успеха от Силициевата долина – неколцина умни младежи, решени да успеят, се събират, за да работят по проект, който е тяхна страст, но се оказва, че имат идея с истински потенциал и биват възнаградени с много пари, като постигат успех с компанията или тя бива придобита от някои от гигантите в индустрията.
И докато примерите за служители, които са напуснали компаниите си много богати, са хиляди, винаги има случаи и на такива, които по една или друга причина са изпуснали големите пари.
Някои напускат заради други възможности, към които имат по-голямо влечение. Други напускат, за да създадат собствени компании. Трети пък вземат решения, за които после съжаляват.
Вижте няколко човека, подбрани от Business Insider, които в един или друг момент са се разминавали с голямата печалба:
Роналд Уейн е един от основателите на Apple, но излиза рано от компанията, като продава 10-процентния си дял за около 800 долара. Днес той би струвал около 43.8 млрд. долара.
Ноа Глас е съоснователят на Twitter, за когото никой не си спомня - въпреки факта, че той измисля името на микроблога и първоначално е оглавявал проекта. Той е бил принуден да напусне, докато се подготвял да отдели Twitter от Odeo през 2006 г.
Франк "Реджи" Браун е автор на идеята, която впоследствие се превръща в чат приложението Snapchat. То в момента се оценява на 800 млн. долара. Браун съди другите двама съоснователи за това, че са го изгонили от компанията през 2012 г.
Джо Джаксън е помолен да се присъедини към основателите на Facebook, когато Марк Закърбърг първо се мести в Пало Алто, но отказва офертата, за да изкара летен стаж в J.P. Morgan.
Али Федтовски използва всичките си дни отпуска във Facebook, за да участва в риалити предаването „Ергенът“ през 2010 г. Когато от ABC я канят да участва в главната роля в женското издание на шоуто, тя напуска работата си и се отказва от опциите си за придобиване на акции в социалната мрежа.
Сахил Лавингиа е вторият служител на Pinterest. Той напуска компанията само дни преди тя да навърши една година, така че губи правото си да използва опциите си за придобиване на акции.
Както вече всички знаят от филма "Социалната мрежа", близнаците Уинкълвос работят с Марк Закърбърг по създаването на социална мрежа за студенти на Харвард в края на 2003 г. През януари 2004 г. Закърбърг представя "thefacebook.com."
Братята го съдят за това, че е откраднал тяхната идея. И докато милионите, които получиха, далеч не означава, че в момента бедстват, партньорството им със Закърбърг можеше да ги направи милиардери.
Дом Сагола е бил един от ръководителите в Odeo - компанията, от която се ражда Twitter. Той е уволнен през май 2006 г. и не получава никакви акции.
Джо Грийн е един от съквартирантите на Марк Закърбърг. След като двамата си имат проблеми с Харвард заради приложението им Face Mash, неговият баща му казва повече да не работи със Закърбърг.
По тази причина Грийн отхвърля предложението му да оглави бизнес операциите на компанията, което вероятно е щяло да му донесе опции за придобиването на акции за милиарди долари.
Алекс Макгиливрей е бил главният юрисконсулт на Twitter. Според една от ранните версии на проспекта за IPO-то на компанията той е получил опции за придобиването на 1.5 млн. акции. Макгиливрей напуска длъжността си през август, а уведомлението за неговите опции липсва в последния проспект на компанията.
Алберто Савоя напуска ролята си на директор в Google, където оглавява екипа, създал AdWords, който генерира огромна част от печалбата в компанията. Това става две години преди първичното й публично предлагане, а Савоя основава компания за тестване на софтуер на име Agitar.
Флориан Вебер е един от първите инженери, наети да работят по Twitter. За съжаление, той е нает с договор за услуги, а не като служител на компанията, което означава, че е не е получил акции за работата си.
Кевин Систрьом е имал редица възможности да натрупа милиони преди да дойде успехът му с Instagram. Докато учи в Станфорд, той отхвърля предложение за работа във Facebook преди IPO-то на социалната мрежа. Той също така е бил стажант в компанията, коят по-късно се превръща в Twitter.
Напуска Nextstop шест месеца преди компанията да бъде придобита от Facebook. Разбира се, в крайна сметка закупуването на Instagram за 1 млрд. долара компенсира всичките тези пропуснати възможности.