Как се финансира най-голямата терористична организация в света?
Набиращата все по-голяма популярност Ислямска държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ) в момента е най-богатата терористична организация в света, според списание Foreign Policy. Издънката на Ал-Кайда има амбициите, а вероятно дори и необходимата организация, за да впрегне в работа огромните печалби от търговия с петрол и контрабанда, както показва годишният й доклад от март месец, който е дълъг няколкостотин страници.
Например, ИДИЛ генерира близо 12 млн. долара приходи на месец от изнудване и други сенчести практики само в иракския град Мосул. Организацията печели между 1 и 3 млн. долара на ден от незаконната продажба на петрол, пише Business Insider.
Някои експерти смятат, че мощта на групата е на практика безпрецедентна, поне сред джихадистките организации. Според Джанин Дейвидсън и Емерсън Брукингс от Съвета по международни отношения , ИДИЛ контролира "невиждани природни ресурси и територия в историята на екстремистките организации. Групата контролира близо 60% от петролните полета на Сирия, както и няколко петролни актива в Ирак.
Според Луай Ал-Катиб, основател на Иракския енергиен институт, общите приходи на ИДИЛ от производство на петрол възлизат приблизително на 2 млн. долара на ден.
"Иначе казано, ИДИЛ е в позиция да продава контрабандно над 30 000 барела суров петрол на ден на съседни територии и страни на цени между 25 и 60 долара на барел в зависимост от броя на участващите посредници," казва Ал-Катиб.
Смята се, че ИДИЛ продава по-голяма част от петрола си на посрендици в Сирия, които след това го транспортират до рафинерии в Турция, Иран и Кюрдистан.
Петролът не е единственият ресурс, който ИДИЛ използва за своя облага. В интервю за Der Spiegel, Чарлз Листър от Brookings Doha Center обяснява как ИДИЛ използва контрола си над доставките на хранителни продукти и вода, за постигане на целите си:
Парите са от ключово значение тук. Знае се добре, че ИДИЛ се самофинансира почти изцяло. Парите на организацията идват от контрола и незаконната продажба на петрол и природен газ, земеделски продукти като пшеница, контролът над водата и електричеството и от налагането на данъци в районите, които владее. Организацията печели милиони долари на седмица, а голяма част от тези пари биват наливани в социални услуги.
Вижте още: Най-жестоките затвори в света
Настъплението на ИДИЛ през северен Ирак постави огромни площи от висококачествена земеделска земя под контрола на организацията. Големи части от най-плодородните провинции на Ирак в момента са под контрола на ИДИЛ.
Тези провинции общо произвеждат 40% от пшеницата на страната. ИДИЛ също така е установила контрол на между 40 000 и 50 000 тона зърно от държавните силози в северната част на страната.
Според Al Arabiya ИДИЛ е транспортирала най-малко 700 тона зърно от западен Ирак в Сирия. След това ИДИЛ продава зърното на иракското правителство чрез трети лица като така набира допълнителни средства.
От ИДИЛ са разширили тази своя дейност като вече произвеждат брашно от зърното, откраднато от държавните мелници в Мосул.
Според източник на Reuters от Министерството на земеделието на Ирак ИДИЛ е поставила под риск 30% от цялата земеделска продукция на Ирак.
Тази оскъдица и несигурност около хранителните продукти вдигна цените и увеличи печалбите на ИДИЛ от търговията с пшеница.
Контролът на водните ресурси и ВЕЦ-ове осигуряват допълнителни приходи на ИДИЛ.
Контролът над огромни инфраструктурни обекти като язовира Табка, който се намира в близост до столицата на ИДИЛ град Рака, Сирия, заедно със завземането за кратко на язовира Мосул в Ирак, показват още от способностите и амбициите на групата.
Язовирът Табка осигурява постоянни приходи на ИДИЛ. Той генерира електричество за Алепо и района около него.
ИДИЛ събора данъци от най-различни търговски артикули като камиони и кули на мобилни оператори. Банка в Рака е била трансформирана във функционираща данъчна служба, като собствениците на магазини плащат по 20 долара на всеки два месеца на ИДИЛ в замяна на ползването на комунални услуги и защита.
Вижте още: Най-големите терористични aктове по време на спортни събития
Дейността на ИДИЛ много наподобява тази на криминална организация. "Групата е като мафията. Те наистина не правят разлика между различните начини за правене на пари," казва Колин Кларк от Rand Corporation. "Групата се занимава с всяко нещо, което генерира приходи."
ИДИЛ е криминална организация със стопанска цел, която се занимава с изнудване, кражби на коли и отвличания. Отвличанията са особено доходоносен източник на финансиране за организацията, тъй като се цели в чужденци, в опит да извлича откуп.
От ИДИЛ настояваха за 123 млн. долара откуп за журналиста Джеймс Фоули, преди да го екзекутират. Групата иска 6.6 млн. долара откуп за американски здравен работник, отвлечен в Сирия.
С присъствието си в части от Сирия и Ирак ИДИЛ се възползва и от черния пазар на древни артефакти в тези богати на история региони. Според някои данни ИДИЛ, когато все още се наричаше Ислямска държава на Ирак е използвала плячкосани антики за източник на приходи, когато членовете й започват да се местят в Източна Сирия в края на 2012 г.
По различни оценки общите приходи на ИДИЛ възлизат на между 1 и 4 млн. долара на ден. Част от тези пари отиват за заплащане на бойците и изграждането на "халифата", така че да прилича на истинска държава. Групата също така разполага с огромни средства, за да поддържа и увеличава оръжейния си арсена, територията си и своята пропаганда.
Никак не е чудно, че някои коментатори смятат, че групата може да стане по-опасна от самата Ал-Кайда.