Как се развиват печалбите на компонентите от SOFIX?
Борсата е място, на което се търгуват очаквания. В тази насока всеки отчет може да се приеме като коригиращ фактор или точката, при която търгуваните очаквания се съпоставят с реалността.
Консолидираните отчети за първото полугодие са вече факт и определено те имат своето място при вземане на решение от инвеститорите относно балансиране и дебалансиране на портфейлите им.
Виж още: Добри перспективи пред SOFIX?
И макар много инвеститори да смятат, че това, което ще предопределя посоката на пазара през следващите месеци, ще са предстоящите избори и случващото се с КТБ, ще погледнем какво може да е влиянието на изнесените вече отчети.
Както се вижда от таблицата по-долу, отчетите през изминалата година не са били особен фактор за посоката на пазара.
На практика трите позиции, чиито акции са поскъпнали с най-много през изминалата година, са отбелязали спад или близък до нулата ръст на печалбата си през годината спрямо предходната.
Компанията с най-голям ръст на печалбата за изминалата година – Зърнени Храни България (с ръст на печалбата от над 300%), е била едва на четвърто място по повишение. Виждаме, че не са сред отличниците по поскъпване и акциите на Монбат (чиято печалба е била тази, отбелязала второто най-голямо повишение на годишна база).
Средното повишение в акциите на позиция в индекса на сините чипове SOFIX е 106.7%, докато средният ръст на печалбите на компаниите от индекса е 18.6% (като основно ръстът се предопределя почти изцяло от ръста в печалбата на Зърнени Храни България).
Разбира се, важно е да видим как са се променяли печалбите на компаниите през първото полугодие и да ги сравним с ръста им за изминалата година, за да отчетем напредък или влошаване.
Резултатите са доста разнопосочни, като средната печалба на компонент на SOFIX се е понижила с 3.8% на годишна база през първите шест месеца на годината. Най-сериозно влошаване наблюдаваме именно при компанията с най-голям ръст в резултата си за изминалата година – Зърени Храни (където печалбата се понижава с 41%).
Положителна тенденция към забавяне на темповете на понижение при печалбата след първите шест месеца наблюдаваме при ПИБ и Химимпорт.
Влошаване на тенденцията, или ускоряване на темпа на понижение на печалбата, наблюдаваме при ЦКБ, Софарма, Фонд за недвижими имоти и Булгартабак Холдинг.
Забавяне на темповете на ръст на печалбата откриваме при Монбат.
Най-позитивна е тенденцията при акциите на Адванс Терафонд, където от понижение на печалбата за изминалата година, в размер на 56.4%, преминаваме към ръст от 64.3%. Позитивна е тенденцията и при М+С Хидравлик от спад от 2% до ръст до 12%, както и при Стара планина Холд.