Колко компании е добре да имате в портфейла си
Всички са чували за важността на диверсификацията и това, че „не бива да държат всички яйца в една кошница“. Естествено, възниква и другият върпос – какъв е оптималният брой компании за един портфейл, за да не се разводни прекомерно неговата доходност.
Често, в стремежа си да се диверсифицират, индивидуалните инвеститори изпадат в капана на прекомерната диверсификация. В крайна сметка, освен ако не сте взаимен фонд, няма причина да държите твърде голям брой позиции в портфейла си.
Все още няма единно мнение за това какъв е оптималният брой компании, които би следвало да попаднат в портфейлите на един инвеститор.
Повечето специалисти ще ви кажат, че портфейл от 12 (и до 30) акции ще диверсифицират в достатъчна степен вашите инвестициите.
В същото време, три независими изследвания откриват, че притежателите на по-малко акции се справят по-добре от тези, държащи много позиции.
Идеята, че 12 до 30 акции са всичко, от което се нуждаете, датира още от 60-те години на миналия век, когато академичната общност е заключила, че това е достатъчно да се елиминира по-голяма част от риска на портфейла.
Наскоро обаче изследователите на индивидуални инвеститори откриват, че колкото по-концентриран е портфейлът, толкова по-висока е доходността.
Едно проучване открива, че инвеститор, заложил основно на една или две акции, постига доходност, надвишаваща тези с диверсифициран портфейл средно с 0.8 до 4.8 процентни пункта годишно. Също така около 8 на сто от най-добре представящите се инвеститори имат вложение основно в една компания.
И все пак диверсификацията не е лошо нещо, особено за хората с по-малки финансови умения и опит. Според Джим Креймър идеалният брой компании за един портфейл е 10.
Разбира се, това може да важи за развитите пазари. У нас реалността е доста по-различна, а на база на броя и качеството на търгуваните и ликвидни позиции, бройката на компаниите в портфейла може да е по-малка от 10.
Ако искате да имате максимална обвързаност с представянето на индекса на сините чипове SOFIX с минимален брой компании, то са ви необходими четири позиции. Акциите на Софарма, Адванс Терафонд, Химимпорт и Монбат формират 50% от теглото на индекса. Тези четири дружества съставляват и 36% от тежестта на другия основен индекс BGBX40.
Ако държите и на дивидента, то, освен книжата на Адванс Терефонд, Монбат и привилигированите акции на Химимпорт, трябва да имате предвид, че в топ 5 на дружествата с най-висока дивидентна доходност от SOFIX (въз основа на разпределения за изминалата година дивидент) попадат още книжата на Фонд за недвижими имоти България и М+С Хидравлик.