С колко поскъпнаха храните за шест години?
Цените на храните в рамките на ЕС варират в широки граници. Логично е България, като най-бедна страна членка, да се отличава и с най-ниските цени на основните хранителни продукти. За съжаление, това не е точно така.
По последни данни на Евростат цените на храните и безалкохолните напитки у нас далеч не са най-ниските в ЕС. Българинът плаща 69% от средните цени на този род продукти за Европа. Поляците плащат 62%.
В същото време средните доходи в Полша са значително по-високи от тези у нас (близо два пъти и половина).
Сериозен ръст в цените на основните хранителни продукти наблюдаваме при някои стоки у нас през последните шест години.
Ето как са се променили цените на основните хранителни продукти от началото на септември на 2008 година (първата година, за която има статистика от Държавната комисия по стоковите борси и тържища) до началото на септември на настоящата година:
* Данни: ДКСБТ
Средното изменение на представените в таблицата продукти е повишение в размер на 10.7%. Както се вижда, с най-голямо поскъпване се отличават лимоните, добавили 130% към стойността си.
Виж още: 3 скъпи храни, които да не купувате
Маслото е вторият най-поскъпващ продукт за разглеждания период с повишение от 55.3%. Следват зрелият фасул, зелето и оранжерийните домати с повишения съответно от 54.5, 44.8 и 27.8%.
Други два млечни продукта – кашкавалът „Витоша" и кравето сирене, попълват класацията на хранителните продукти с повишения в цените си от над 20% за последните шест години.
С най-много за разглеждания период поевтинява олиото – с 33.9%, следвано от зеления пипер със спад от 25% и полските краставици с 18.2%. Захарта, пъпешите и оризът попълват списъка на продуктите с понижение от над 15%.