Цена на тока за бедни и богати
Цената на тока да бъде според потреблението. За хората, които консумират малко, тя да бъде по-ниска, а за тези, които дърпат повече от мрежата - по-висока. Такъв вариант се обсъжда, каза вчера пред “24 часа” министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов.
И поясни, че се работи по 4-5 варианта как да се структурират цените, включително и за компенсации на бедните. На въпрос дали това може да стане от 1 октомври той заяви, че не може да потвърди.
Пред Националния съвет за тристранно сътрудничество, който се събра вчера за първи път със служебното правителство, Щонов обяви, че се обмисля и фонд за подпомагане на енергийно бедните домакинства.
“Нали никой не си представя, че ще вдигнем цената на тока с баснословна сума, без да има защита”, каза той пред синдикати и работодатели. Темата за различните цени повдигна на тристранката лидерът на КНСБ Пламен Димитров.
Той заяви, че 20% от битовите потребители ползват 80% от електроенергията, а 80% от домакинствата потребяват едва 20 на сто от тока. Тези, които отопляват басейни, да плащат на по-високи цени, настоя той.
По-късно пред журналисти каза, че в Малта имало 6 цени на електроенергията - от 12 до 60 евроцента на киловатчас. Имаме и опит назад във времето, каза той, напомняйки за онези евтини първи 75 квтч от 2002 г., които обаче бяха за всички.
“24 часа” попита неофициално източници в ДКЕВР дали разработват варианти за различни цени на тока. Оттам казаха, че идеята е разумна, но тъй като вчера бе първият работен ден на новите членове на ДКЕВР, още не е започнала изчисления по цените.
От регулатора обаче категорично заявиха, че няма да се връщаме към стария вариант с евтина квота, която да важи и за бедни и за богати, а по-скоро ще бъде според потреблението.
От КНСБ настояха още с бюджета за 2015 г. държавата да поеме своята тежест от дълговете на НЕК, за да не ги плаща населението.
Президентът на синдиката Пламен Димитров настоява държавата да поеме разсрочено 1,5 млрд. лв. дълг за “Цанков камък” и АЕЦ “Белене”, за да се разтовари националната компания от задължения.
Заседанието на тристранката, което бе посветено на бюджета и енергетиката, бе открито от премиера Георги Близнашки. “Ревизията свърши, няма пари”, каза той и акцентира върху три сфери в изключително тежко състояние - финансовата, банковата и енергетиката.
В енергетиката и тази година се натрупват 900 млн. лева задължения, с тези тенденция дупката ще достигне 3.8 млрд. лв. догодина. Експериментът да се задържат цените на електроенергията се оказа изключително вреден, тъй като са се създали илюзии в обществото, каза премиерът и обяви: “Ще трябва да извървим път на плавно покачване на цените”, каза премиерът.
Щонов пък заяви, че за него най-големият приоритет е удължаване на живота на V и VI блок на АЕЦ “Козлодуй”. Той припомни, че лицензът на V блок изтича в края на 2017 г., а на VI - в края на 2019 г.