Четвърти пореден спад за азиатските индекси
Азиатските индекси се понижиха за четвърти пореден ден, достигайки най-ниска стойност за последните три седмици, след като широкият щатски индекс Standard & Poor’s 500 отстъпи вчера от рекорда си.
Индексът MSCI Asia Pacific Index загуби 0.3% до 147.84 пункта, насочвайки се към най-ниското си ниво на затваряне от 14 август насам.
Виж още: Какво ще се случи, когато Фед спре стимулите?
Показателят се повиши с 14% от минимума си през февруари до вчера вследствие на признаците за възстановяване на щатската икономика и представените стимули от правителството на Китай.
„Налице е известна консолидация след наскорошното рали. Световният ръст все още е стабилен и сме позитивно настроени към инвестициите в акции“, коментира Дафне Рот, анализатор в ABN Amro Private Banking, цитирана от Bloomberg.
Новозеландският NZX 50 се понижи с 0.1%, а индонезийският Jakarta Composite Index загуби 0.2% от стойността си. Тайванският Taiex и австралийският S&P/ASX 200 Index се повишиха с по 0.2%, докато шанхайският основен индекс нарасна с 0.1%. Повишение регистрира и японският Topix от 0.2%.
„Слабата йена ще продължи да подпомога печалбите на японските износители“, коментира Тошихико Матсуно, главен стратег в SMBC Friend Securities Co., цитиран от Bloomberg.
“Наближаваме края на стимулите в САЩ и началото на повишението на лихвите в най-голямата световна икономика. Така че йената ще продължи да е слаба спрямо долара“, допълва още специалистът.
И докато централната банка на Япония се очаква да продължи с безпрецедентните си стимули, като, според някои специалисти, дори ще ги повиши в началото на следващата година, Фед най-вероятно ще прекрати стимулите на следващото си заседание през октомври.
Индексът MSCI Asia Pacific Index се търгува при съотношение цена-прогнозирана печалба от 13.7 спрямо 16.7 за широкия щатски Standard & Poor’s 500 и 15.5 за европейския Stoxx Europe 600 Index.
Фючърсите на петрола добавиха 53 цента към стойността си до ниво от 93.19 долара за барел с доставка през октомври.
Златото поевтиня до най-ниската си стойност от 10 юни насам, достигайки ниво от 1 251 долара за унция. Днес благородният метал се търгува при нива от 1 255 долара за унция с незабавна доставка.