Развален телефон за КТБ
Като по развален телефон си говореха вчера експертите и БНБ за съдбата на КТБ. На 21 септември БНБ ще излезе с подробен доклад за състоянието на затворената банка. Това съобщи шефът на БСК Сашо Дончев, който бе сред участниците в срещата при главния прокурор Сотир Цацаров.
"БНБ не е поемала подобни ангажименти", заявиха по-късно от "Княз Александър I". "Сашо Дончев не е упълномощен да бъде говорител на Централната банка. Срокът за трите одиторски фирми за предаване на пълен доклад към БНБ е 20 октомври", каза за "Стандарт" Александър Урумов, шеф на пресцентъра на БНБ.
Обещаните от главния прокурор консултации за бъдещето на КТБ започнаха в 11.30 часа с управителя на БНБ Иван Искров, подуправителя Калин Христов и финансовия министър Румен Порожанов. В 14 часа пък в кабинета му пристигнаха десетина работодатели, синдикалисти и финансисти.
Сред тях бяха Димитър Бранков от БСК, Константин Тренчев от КТ "Подкрепа", Емил Хърсев и Красимир Ангарски, адвокатът Тодор Табаков от БТПП и Николай Ненков и Иван Кокалов от КНСБ. По-късно се присъединиха Румен Порожанов и скулпторът Вежди Рашидов - представител на вложителите в КТБ.
От пресцентъра на прокуратурата съобщиха, че институцията е само домакин и няма да дава изявления. Сашо Дончев пък заяви, че идеята за следобедната визита е негова.
"Целта на срещата беше прокуратурата да си изясни ситуацията. Оздравяването и стабилизирането на КТБ ще е по-малък проблем и разходите ще са по-малко, отколкото нейната несъстоятелност", коментира за "Стандарт" Емил Хърсев.
Членовете на консултативния съвет са били категорични, че сегашните закони дават достатъчно механизми и лостове, за да се тръгне към оздравяване на банката.
"Очевидно е, че има необходимост от промени в законите. Дори само заради тази безтегловност, която се явява между поставянето на една банка под специален надзор до решаването на проблема, независимо по какъв начин", каза обаче Хърсев. Присъстващите са били на мнение, че извънредно законодателство специално за КТБ не бива да се допуска.
Крайно време е да се види и какво е състоянието на банката, казва Константин Тренчев. Цацаров подчертал, че не може да се меси в решенията на БНБ. Присъстващите обаче му припомнили, че като главен прокурор може да накара БНБ да изпълнява законите. Защото БНБ проявявала "съмнителна пасивност".
В крайна сметка главният прокурор се е ангажирал да настоява пред ръководството на БНБ да влязат в диалог с консултативния съвет на работодателите и синдикатите. Оттам са писали няколко писма досега, но от БНБ са отказвали разговори. Участниците са категорични, че всеки загубен ден увеличава проблемите на КТБ и трябва да се тръгне веднага към планове за оздравяване.
Междувременно адвокатът на издирвания Цветан Василев - Константин Симеонов, обяви, че банкерът се намира в къщата си в Белград. И утре или вдругиден ще внесе в БНБ предложение за оздравяването на КТБ. Как ще го направи издирваният от Интерпол банкер и какво ще се съдържа в него - още не е ясно.