София е уникална: 21 факта в полза на това
На 17 септември София празнува. Възхваляван и оплюван, най-големият град у нас носи древна история, старинна архитектура и съвременен хаос на жителите си.
Вижте 21 факта за София, които доказват нейната уникалност:
Трима кметове на София са убити по време на управлението си. Това са Крум Попов, Паскал Паскалев и Георги Маджаров.
Софийската синагога, построена през 1909 година, е най-голямата на Балканския полуостров. Тя побира 1300 поклонници. В нея се намира и най-големият полилей у нас, който тежи два тона.
Софийската синагога
Най-древният софийски квартал е Слатина. Смята се, че на неговата територия през VI – V се е появило първото селище в Софийското поле.
Най-старото име на София е Сердонполис. Думата е гръцка и означава „град на сердите“ - тракийската етническа група, която обитава тези места в миналото.
Пет планински прохода пазят входовете на българската столица. Това са Искърски, Владайски, Драгомански, Петрохански и Ботевградски.
Средната годишна температура в София е 10.1 градуса. През годината столицата е покрита със сняг средно 60 дни. Най-много вали в края на пролетта и началото на лятото, като средните годишни валежи са 587 мм.
Столичните квартали с най-мръсен въздух са Дружба, Надежда и Павлово. София е столицата с най-мръсен въздух в Европейския съюз.
Сердика е любимият град на император Константин Велики. Неговата резиденция в древна София заема цял квартал на града. Днес това е карето между улиците „Калоян“, „Позитано“, „Леге“ и южно от Президентството.
На 9 април 809 г. Сердика за първи път влиза в границите на българската държава. Градът е присъединен от хан Крум.
По време на турското робство в София се раждат 9 християнски светци.
През 1880 г. София е била трета по население в страната с 20 501 души. Преди нея са били Русе и Пловдив.
На хиляда мъже в столицата се падат по 1106 жени.
София се кандидатира за домакин на Зимните олимпийски игри през 1992, 1994 и 2014 година. Първият път губи срещу Албервил само с два гласа разлика. След това е отстранена от Лилехамер на втория тур, а на избора за домакин на игрите през 2014 г. отпада още на първия тур.
Трамваите се движат в София от 1 януари 1901 г. Тогава има 6 маршрута с дължина 23 км. Днес общата дължина на трамвайното трасе е 308 км.
От Освобождението до днес е управлявана от 57 кмета. Трима от тях са били и държавни глави - Димитър Петков, Тодор Живков и Стефан Софиянски.
Софийската джамия, известна като Баня баши, има и хамам – баня, от топлия минерален извор под нея. Тя е построена от най-видния османски архитект Синан през 1566 г.
Храм-паметникът Свети Александър Невски е един от най-големите православни храмове в света. Той е висок 45 м, а камбаната му е на височина 50.52 м.
Статуята в центъра на столицата, наречена „Света София“, не е благословена или осветена от православен свещеник. Дело на скулптора Георги Чапкънов, тя е определена от църквата като несъответстваща на каноните.
Театър от римската епоха и наследилият го късноантичен амфитеатър са най-големите обществени сгради от древна Сердика, открити досега в центъра на София. В момента разкритите останки се помещават на партерното ниво на хотел Арена ди Сердика.
Посоката на римската улична мрежа в древна София се е запазила почти непроменена и днес. Дори булевард „Дондуков“, за който се е смятало, че прави изключение от тази система, спазва посоката на римски път, водещ към Източната градска порта.
Братът на Иван Вазов – генерал Владимир Вазов – е кмет на София от 1926 г. до 1932 г. При неговото управление градът става една от най-зелените столици в Европа.