КТБ: Ще отвори, няма да отвори
Темата за Корпоративна търговска банка вече трети месец занимава голяма част от българското население. Не става дума само за хората и фирмите, чиито спестявания са в бившата четвърта по големина банка в страната.
Става въпрос и за клиентите на фирмите, чиито пари са блокирани и по този начин се възпрепятства нормалното функциониране на бизнеса им.
Основният въпрос – кога ще отвори банката, може би е най-често задаваното питане у нас от 20 юни насам.
Датите започваха от 21 юли, а вече са преместени за ноември, декември и дори началото на 2015 г.
Хронологията на събитията
На 17 юни 2014 г. Българска народна банка обяви, че Корпоративна търговска банка (КТБ) функционира нормално.
Два дни по-късно (19 юни) същото посочиха и от самата банка, като заявиха, че са стабилна финансова институция.
След по-малко от 24 часа, след масирани тегления, атаки по медиите и опашки от желаещи да приберат спестяванията си, банката се обръща към ценралната банка с информацията, че поради
изчерпване на ликвидността преустановява разплащанията, както и на всички видове банкови операции.
Банката е поставена под специален надзор. Следват редица обещания, че КТБ ще бъде отворена на 21 юли. Ще изпълним ангажимента си КТБ да бъде отворена на 21 юли и да има ликвидни средства, заявява бившият премиер Пламен Орешарски.
Бившият министър на финансите Петър Чобанов пък посочва, че на 21 юли хората ще имат избор между това да оставят депозитите си в КТБ, която към този момент може да е държавна, или да ги пренасочат към друга банка, включително държавната ББР, която ще започне да набира депозити.
Освен това Чобанов казва, че средствата във Фонда за гарантиране на влоговете в банките са достатъчни за покриване на нуждите, но малко по-късно от БНБ информират, че недостъгът на средства е от 3.6 млрд. лв.
След седмица се включва отново управителят на централната банка, който казва, че бившата Креди Агрикол (сега Виктория) ще бъде одържавена и ще отвори на 21 юли, или иначе казано след 10 дни.
Няколко дни след като поредното обещание не е спазено и изпълнено, финансистът Владимир Каролев обявява, че политиците са притиснали Иван Искров да обяви датата 21 юли.
По-късно от БНБ съобщиха, че датата не е била едностранно обявена от КТБ, а е резултат от съгласие между политическите представители, правителството и самата БНБ.
Широко отразяване в медиите получават Вежди Рашидов и Иван Костов, за които е ясно, че имат депозити в КТБ. Според Рашидов, ако Цветан Василев проговори, ще срине цялата държава, докато Костов споделя, че ще каже по телевизията персонално имената на виновните, ако банката бъде ограбена.
След всъпването в длъжност на служебния кабинет на сцената излиза и Румен Порожанов, който е служебен финансов министър. В края на август той заявява, че вложителите ще получат по 500 – 1000 лв., за да може да падне напрежението поне сред хората с малки вложения.
След като и отварянето на ТБ Виктория, която е дъщерна на КТБ, а също и отпускането на 500-1000 лв., не се осъществи, като че ли поне едно нещо е ясно - най-добрият вариант е банката да бъде спасена, по възможност без пари от държавата, а с помощта на акционерите си.
Междувременно и ЕК ни смъмри за пореден път и след като препоръча осигуряване на достъп до средствата на вложителите, ни изпрати уведомително писмо. Европейският банков орган ще разследва дали има нарушение на европейската директира за гарантиране на депозитите в случая КТБ.
Засега най-реалистично изглежда, при работещ парламент, достъп до депозитите да има до края на настоящата година. Според Владимир Каролев обаче дори и това не е реалистично.
Дали обаче ще е достатъчно парламентът да заработи, за да отвори и банката, предстои да видим. Според главния прокурор „цялата истина ще излезе в съда“. Дано...