През 2013 г. богатството на европейските домакинства е надхвърляло пика от преди кризата, достигайки ново рекордно ниво от 56 трлн евро, или с 1.7% повече, в сравнение с предходната година, показва нов доклад на инвестиционната банка Juluis Baer.

Увеличаването на богатството на домакинствата в отделните страни от финансовата криза през 2007 г. насам се рзаличава значително. В страни като Швейцария и Германия то е нараснало с по над 1 трлн. евро и 2 трлн. евро, респективно над пиковите нива от преди кризата.

В същото време състоянието на домакинствата пада с 28% в Испания и 23% в Гърция, което са равнява на намаление с 1.4 трлн. евро и 169 млрд. евро, респективно.

Според доклада, над две трети от богатството на домакинствата в Европа е съсредоточено в големите водещи държави като Германия, Великобритания, Франция и Италия.

В тези държави също така има и най-много заможни домакинства. Германия може да се похвали с 1.4 милиона. домакинства, които разполагат с активи за над 1 млн. евро. Във Франция те са 1.3 милиона, в Италия 818 000, а във Великобритания 796 000.

Картината обаче се променя по отношение на средното богатство на глава от населението в Европа. По-малките страни, като Люксембург и Швейцария, демонстрират най-голям брой заможни хора с по 432 200 евро и 394 600 евро на човек, респективно.

Тези нива са значително по-високи от средното за Европа, което е 167 100 евро. Средното богатство на човек в Испания е едва 92 300 евро, а в Гърция 58 900 евро.

Разпределението на богатството в Европа продължава да варира, но според доклада най-богатите 10% от домакинствата притежават над половината от богатството на континента. В същото време 50-те процента най-бедни домакинства притежават по-малко от 10% от общото богатство на Европа.

Концентрацията на богатството е най-висока в Австрия и Германия (40% и 35% от общото богатство се притежава от най-богатия 1%), докато във Великобритания, Гърция и Холандия концентрацията е най-ниска (15% или по-малко от общото богатство се притежава от най-богатия 1%).

Докладът също така проследява ролята на семейния бизнес в натрупването на богатство. Според Робърт Рутман и Димитри Белас, които са основните автори на доклада, много от устойчивите европейските компании, оглавявани от фамилии, остават добре позиционирани, за да движат икономическия прогрес (и семейството богатство) през 21 век.

“Докато възвръщаемостта на капитала надхвърля темпа на икономически растеж в Европа, европейските семейства, които притежават капитали, ще получават все по-голяма част от увеличаващото се богатство на континента,” казва Рутман.

“Тази тенденция има и последствия, вариращи от увеличаването на търсенето (и цените) на луксозните стоки, до нарастващата важност на прехвърлянето на богатството между поколенията, по отношение както на размера, така и на сложността,” смята Димитри Белас.

Докладът показва, че средната цена на луксозните стоки, като скъпи вина, дизайнерски чанти и спортни автомобили, нараства поне два пъти повече от инфлацията и са се увеличили с 38% от 2004 г., в сравнение с 18% инфлация в Европа.