Защо е добре да инвестираме на БФБ в момента?
През няколко месеца разглеждаме каква е ситуацията на БФБ и претегляме за и против инвестирането на българската борса.
След като направихме това за последно през юли, време е отново да погледнем каква е ситуацията в момента, променила се значително след проведените парламентарни избори и случващото се на международните пазари.
Надеждите на инвеститорите, че политическата несигурност ще изчезне след изборите по-скоро на този етап като че ли не се оправдават, предвид на рекордния в историята брой политически партии, влезли в парламента.
Сериозно притеснява пазарните участници въпросът дали ще бъде сформирано стабилно правителство.
Виж още: Защо SOFIX може да се повиши до 900 пункта?
Ето някои от предимствата и недостатъците на това да инвестирате на БФБ в настоящия момент, като ще започнем с предимствата:
1. Корекциите са доказали с времето, че са най-добрият момент за покупки
Уорън Бъфет е казал: "Бъди алчен, когато другите ги е страх и се страхувай, когато другите са алчни". Какъв по-добър момент за покупка от сега, когато всички изчакват и се страхуват?
Рано или късно ситуацията ще се подобри, ако гледаме в дългосрочен хоризонт (било то дори и след година, две, три).
Ако си поставите дългосрочни и реалистични цели и не се паникьосвате, то инвестициите на борсата в момент на спад и корекция могат да са много добра възможност за в бъдеще.
Моментните рискове можете да избегнете с една много проста стратегия за инвестиране, включваща инвестирането на определена сума, през равни интервали от време.
2. Лошите новини са заложени в нивата на акциите
От падането на правителството през първата половина на годината инвеститорите преживяха още много удари, сред които кризата с КТБ.
Казано по друг начин, какво по-лошо може да се случи? Това е логиката на пазарите, които намират своите временни дъна и където всичко най-лошо вече е заложено в нивата на акциите.
От тук нататък лошите новини почти не водят до сериозни и силни понижения, а добрите водят до сериозни повишения за индексите.
Това наблюдаваме до голяма степен на БФБ в момента. Изборите не съумяха съществено да понижат родните индекси, като те все още са над дъното си от кризата с КТБ през юни.
3. Индексът е при ключови нива на подкрепа
Индексът на сините чипове SOFIX е над дъното си от юни. След него в голяма близост са разположени още няколко ключови, от техническа гледна точка, нива – психологическата граница от 500 пункта и изключително важната подкрепа при 475, които биха могли да ограничат какъвто и да е по-нататъшен спад за индекса.
Те също така могат да се използват от инвеститорите и като нива, при които да позиционират излизането си (за ограничаване на загубите до не особено големи размери), при евентуалния им пробив.
4. Няма къде да се скриете
Международните, валутните и суровинните пазари досега бяха като алтернатива на инвестициите на БФБ.
Отстъпването на световните борсови индекси от техните максимуми, поевтиняването на суровините до многогодишни минимуми и повишената волатилност на валутните пазари обаче могат да работят в посока на това БФБ да стане пръв и единствен избор за инвеститорите.
Особено с пълна сила важи това за по-консервативните инвеститори (колкото и странно на пръв поглед да изглежда).
5. Предстоят тримесечни отчети
Броени седмици ни делят от отчетите на компаниите за третото тримесечие, което ще е показателно за това как се развиват компаниите. Инвеститорите ще имат възможност да подбират между сините чипове и да купят тези, които се представят добре „на промоция“ (вследствие на корекцията през последните месеци).
6. Идват силни месеци
Като изключим този и следващия месец, традиционно декември и януари (заедно с август) са най-силните за борсата месеци. Това е времето, когато институционалните инвеститори ребалансират своите портфейли и отчитат годишната си доходност.
Изменението на SOFIX за месеците декември и януари е позитивно в исторически план и възлиза на 5.3%. Още по-добрата новина е, че през тези месеци на миналата година SOFIX добави над 22% към стойността си.
Най-малкото, ще има спекулации за повторение на този резултат, което може да вдигне индекса и основните сини чипове в края на тази година.
7. Върховете почти винаги се тестват
Дори и песимистично настроените инвеститори осъзнават, че върховете почти винаги се тестват преди да станем свидетели на евентуално засилване на понижението. Предвид на това, че все още официално не сме в „мечи пазар“ (няма спад за индексите от над 20% от върха им), вероятността за тест на върха е много голяма.
Това би означавало повишение за индекса SOFIX от близо 20% от настоящите му нива, което си е една много добра доходност.
8. Инвестиционните алтернативи се влошават по отношение на доходността
С продължаващото понижение на лихвите по депозитите и очакваната тенденция то да продължава, пред инвеститорите намаляват във все по-голяма степен инвестиционните алтернативи. Това може да доведе до постепенно пренасочване на част от средствата от депозити към борсата в началото на следващата година.
Тук говорим за пренасочване на средства не толкова от индивидуалните спестители (където инвестициите на БФБ все още са в графата „непопулярни“), колкото от институционалните, сериозно повишили депозитната си база.
9. Ниските финансови оценки
Факт е, че финансовите оценки на родните компании и индекси са относително ниски и значително под тези на съпоставимите с нас развиващи се пазари – включително и в Европа.
Разбира се, не бива да подминаваме и рисковете пред инвеститорите, както и причините, които могат да ги възпрат да насочат средства към пазара в момента.
1. Политическата несигурност може да се проточи
Колкото и успокояващо да звучи от инвеститор като Уорън Бъфет да инвестираме, когато другите ги е страх, типично българска поговорка казва „страх лозе пази“.
Казано по друг начин, рискът от това политическата нестабилност да се проточи е налице и той сериозно трябва да се взема предвид от инвеститорите.
2. Пробив на ключовите нива на подкрепа
Една потенциална опасност пред инвеститорите е пробив на ключовите нива на подкрепа, които споменахме. Подобно събитие би могло сериозно да влоши перспективите пред родния пазар.
3. Лоши отчети
Много е възможно кризата в Украйна да започне да се отразява върху резултатите на компаниите, особено експортноориентираните, разчитащи на руските пазари.
4. Паника на международните пазари
Въпреки че корекцията на международните пазари може донякъде да е в интерес на представянето на БФБ, разрастването й към панически разпродажби може напълно да изплаши институционалните инвеститори и да ги откаже от каквито и да е инвестиции на фондовите пазари.