Най-засегнатите от корекцията компоненти на SOFIX
От началото на април до момента индексът на сините чипове SOFIX е в корекция. Тя бе подсилена от случилото се с КТБ през юни, както и нееднозначните резултати от проведените предсрочни парламентарни избори.
Добрата новина за инвеститорите е, че от върха си (в началото на април) до момента индексът SOFIX е загубил 13.8% от стойността си и все още не е навлязъл в „мечи пазар“ (за който се смята, че настъпва при отстъп с 20% от върха).
Другата добра новина за инвеститорите е, че едва на няколко процента от настоящите му нива са изключително ключови нива на подкрепа, като дъното от юни (при затварянето на КТБ), което е на около 2% от настоящите нива на индекса, както и психологическата граница от 500 пункта (на около 5% от текущите нива).
Пробив на психологическата граница от 500 пункта би означавала спад от над 20% и официален „мечи пазар“ за индекса.
Да погледнем кои от компонентите на индекса загубиха най-много от стойността си по време на корекцията от април насам.
Както се вижда от таблицата, акциите на шест компонента на индекса са загубили повече от процентния спад на бенчмарка.
Логично или не (вследствие на кризата с КТБ), акциите на Първа инвестиционна банка са най-поевтинелите от началото на корекцията. Те са загубили 32.5% от стойността си от началото на април до днешна дата, което е над два и половина пъти повече, в сравнение с понижението на SOFIX.
Акциите на другата банка компонент на SOFIX – Централна кооперативна банка, също попадат сред най-засегнатите компании. Те са четвърти по спад с понижение от 24%.
Преди ЦКБ по загуби са акциите на Индустриален Холдинг България - със загуба за периода от 27.1%, и Неохим с 26.7%.
На фона на спада в индекса цели три от компонентите му са отбелязали ръст за посочения период. Най-голям е той при акциите на М+С Хидравлик, поскъпнали с близо 37% по време на корекцията. С около 18% пък са се повишили книжата на новия член на индекса – Индустриален Капитал Холдинг.