Руската национална валута се понижи днес до нов исторически минимум спрямо долара, който достигна нива от 40.35 рубли. Поевтиняването на рублата продължава въпреки данните, че руската централна банка е интервенирала на пазарите, продавайки над 3 млрд. долара.

Понижилите се цени на петрола – до няколкогодишен минимум, както и продължаващите санкции на Запада срещу Русия са фактори, понижаващи стойноста на руската валута.

Само на 8 октомври руската централна банка е продала близо 1.5 милиарда долара, посочи изнесено пресизявление на финансовата институция днес.

Това бе най-голямата интервенция от страна на централната банка - повече и от тази в размер на 4.41 млрд. долара, когато се проведе референдумът в Крим за присъединяване към Русия през март.

Според неофициални източници вчера руската централна банка е продала нови 1 млрд. долара в подкрепа на националната си валута.

На този етап обаче тези средства не оказват ефект, като руската валута продължава да поевтинява спрямо долара.

За последните три месеца рублата е поевтиняла с близо 20% и е най-поевтиняващата световна валута спрямо долара от началото на годината.

Санкциите, наложени от САЩ и Европа, затрудняват Русия да рефинансира дълга си от близо 55 милиарда долара до декември.

Понижаването в цената на петрола тип брент до близо четиригодишно дъно е сериозен проблем пред руската икономика, която и без друго е в изключително тежка криза.

„Рублата най-вероятно ще продължи да поевтинява“, според Владимир Миклашевски, пазарен стратег в Danske Bank A/S, цитиран от Bloomberg. “Централната банка няма да успее да спре понижението й, ако то е плавно“, допълва още специалистът.