Оценката на одиторите за КТБ готова на 20 октомври
На 20 октомври се очаква да излезе оценката, която се изготвя от БНБ заедно с одиторите за това какво е финансовото състояние на КТБ. Това заяви служебният министър на финансите Румен Порожанов на брифинг в Министерски съвет.
По-рано днес финансистът Кольо Парамов коментира, че се работи за фалит на Корпоративна търговска банка и той може да струва на държавата до 10 млрд. лева. Президентът Росен Плевнелиев пък посочи решаването на кауза с трезора като една от неотложните задачи на депутатите от 43 НС, които се събират на 27 октомври.
„Ясно е, в зависимост от оценката, какво би се случило при една дълбока, отрицателна капитализация – това го знаят всички”, обясни Порожанов и допълни, че другите варианти са с опции за преструктуриране на банката, съобщи bTV.
По думите му темите кой трябва да изготви плана за преструктуриране и кой да го разгледа, ако се внесе от акционери или инвеститори, са довели до „един неползотворен дебат с БНБ”. Порожанов подчерта, че отговорността за развитието на казуса с КТБ по закон принадлежи на централната банка.
Той каза още, че се предвижда да бъдат отстранени законовите несъответствия между българското и европейското законодателство, което ще обхване ревизиране на правната рамка за специалния надзор. Министърът подчерта, че банката не може да се оздравява в продължителен режим на оценка.
Вложителите ще получат пари, а не облигации
Според Порожанов, няма основание надзорът да се продължава с още един месец.
Той допълни, че щом се вземе решение за бъдещето на КТБ, ще се пристъпи към изплащането на обезщетенията. „Самото изплащане, ако разгледаме хипотезата с отнемането на лиценза и обявяването в несъстоятелност, при сега действащия закон, трябва да се направи в рамките на до 20 дни от този акт”, заяви Порожанов
„Бих искал категорично да заявя, по повод появилите се твърдения, че някой е изготвял законопроект за изплащане с облигации на гарантирани депозити, подобно нещо в Министерството на финансите, не само че не е помисляно, не е писано или каквото и да е като някакъв вариант”, подчерта Порожанов.
По думите му темата за облигациите е коментирана единствено от гледна точка на недостига на 1.5-1.6 млрд. лева в Гаранционния фонд поради изплащането на гарантираните депозити. Ликвидност за фонда може да се осигури с облигационна емисия или с подкрепа от държавата, като и в двата случая правителството се нуждае от законодателна санкция.