Как се представяха компонентите на SOFIX след миналите избори?
Всички подозират какво би могло да се случи на борсата, ако не бъде сформирано правителство. Това би означавало по-нататъшно понижение за индексите и сините чипове.
Вече писахме кои са най-засегнатите от корекцията от април насам компании от SOFIX, като напълно логично сред тях попаднаха книжата на двете банки членове на индекса на сините чипове.
Сега ще разгледаме какво би могло да се случи при един малко по-оптимистичен вариант и намиране на политическо решение за сформиране на стабилно правителство.
За база ще изходим от това какво се случи при предходните парламентарни избори, които бяха преди малко повече от година, като ще проследим кои компоненти на индекса отбелязаха най-голямо повишение месец и три месеца след провеждането на изборите.
Както се вижда от таблицата акциите на М+С Хидравлик, Неохим и Софарма са били трите най-поскъпващи дружества от индекса един месец след провеждането на изборите, с ръст от над 15%.
Сред трите дружества обаче книжата на Неохим не съумяват да продължат ръста си до края на третия месец след изборите.
Въпреки слабото си представяне след първия месец, акциите на Първа инвестиционна банка и Индустриален Холдинг България, успяват да наберат скорост в следващите два месеца и в крайна сметка завършват лидери по ръст три месеца след изборите – със съответно 23.4% и 25.3%.
С повишение от над 20% тримесечието след изборите завършват акциите на Софарма и М+С Хидравлик, освен гореспоменатите дружества.
Отрицателен ръст един и три месеца след изборите регистрират книжата на Адванс Терафонд, Еврохолд и Химимпорт. Слабо е следизборното представяне още при книжата на Зърнени Храни България, Албена и Фонд за Недвижими Имоти България.
* материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции