Волатилността на валутните пазари с 8-месечен връх
Индекс следящ очакванията за волатилността на валутните пазари скочи до 8-месечен връх тази седмица, след като трейдърите се сблъскаха с преоценка на перспективите пред глобалния икономически растеж, щатската парична политика и разпространяването на болестта ебола.
Търсенето на активи убежища доведе до най-голямото двуседмично поскъпване на йената от юни 2013 г. на на фона на спада при акциите и лихвите по държавните облигации. Доларът върви към седмично понижение спрямо 11 от 16-те най-търгувани валути след като трейдърите отложиха във времето очакванията си за това кога САЩ ще вдигне лихвите.
Новозеландският долар поевтиня с 1% преди да ограничи загубите си, след като Централната банка на Нова Зеландия публикува погрешка септемврийския си коментар, в който казва, че нивото на валутата е неоправдано.
Глобалният индекс на волатилността на валутните пазар на JPMorgan Chase & Co.нарасна до 8.56% тази седмица, което бе най-високото му ниво от 6 февруари насам. Индексът падна до рекордно ниските 5.28% през юли.
Доларът се търгуваше на ниво от 106.22 спрямо йената в сравнение със 106.33 вчера и върви към 1.4% понижение за седмицата. Щатската валута остана почти без промяна спрямо еврото на ниво от 1.2801, понижавайки се с 1.4% от 10 октомври насам.
Новозеландската валута падна с 0.3% спрямо австралийския долар до 1.1044 и губеше 0.2% спрямо щатския долар до 79.38 щатски цента.
Въпреки спада от последните дни щатският долар все още бележи ръст от 5.8% спрямо кошница от 10 други основни валути. Новозеландският долар поевтинява с 4% за същия период, докато еврото губи 0.5%, а йената остава почти без промяна.
Следващата среща на Федералния резерв на САЩ е на 28-29 октомври, като щатската централна банка е на път да сложи край на програмата си за изкупуване на активи през този месец.
Новозеландският долар се търгува с понижение спрямо повечето основни валути след като не успя да се възстанови напълно от понижението предизвикано от централната банка, която публикува грешна информация.
Централната банка на Нова Зеландия днес призна, че е направила грешка публикувайки отново предишно изявление за валутата, вместо ново изявление.