Шест финансови грешки, които милионерите не допускат
“Основната разлика между богатите и останалите е, че те контролират парите си, а не позволяват парите да ги контролират,” споделя във Forbes Джейми Тарди, която докато пише своята книга прави проучване сред повече от 150 милионери за това как са натрупали състоянието си.
“Те са отделили време, за да се научат как да работят успешно с пари и в резултат на това те са капитана на своя кораб,” казва Тарди. “От друга страна, ако подходиш към финансите си от позицията на страха и невежеството ще бъдеш като лодка, която се лута в океана без двигател.”
Точно този тип безцелно отношение може да ви накара да направите сериозни парични грешки, освен ако не се научите да възприемате някои от ключовите навици на богатите по отношение на парите.
Вижте някои от най-големите финансови грешки, които много хора правят, а успелите избягват на всяка цена, за да можете да прилагате техните стратегии в действие с цел увеличаване на собственото си състояние.
Парична грешка номер 1: Отказвате да застанете лице в лице с фактите
Ако не сте по числата, можете да се изкушите да се изолирате от своите финанси, независимо дали става въпрос за пренебрегване на контрола върху инвестициите си или пренебрегване на банковите ви извлечения. Това обаче е нещо, което в никакъв случай не бива да правите, тъй като хората с големи сметки в банката със сигурност не са ги натрупали като са се правили, че не обръщат внимание на финансите си.
“Ако не разполагате с фактите за финансовото ви положение, парите ще минават през пръстите ви като вода,” казва Тарди. Последствията? Можете да се окажете задлъжнели, да направите лоши инвестиции или пък да се окажете без пукната пара.
Какво трябва да направите? “Някои хора си мислят, че човек трябва да е инвестиционен банкер, за да разбира парите, но богатите не са родени с някакво тайно ноухау – това е постепенен процес на научаване,” казва Тарди. “Ако протакате сблъсъка лице в лице с фактите, защото ви е страх какво ще откриете, трябва най-накрая да го направите. Дори и ако се окаже, че не това, което сте искали да видите, истината ще ви позволи да вземете решения и да продължите напред.”
Ако започвате от нулата първата стъпка е да съберете основна информация за банковата си сметка, като например колко печелите и колко харчите, за да можете да изчислите какви са нетните ви доходи всеки месец и да прецените дали финансовото ви положение се подобрява или влошава с всеки изминал месец. След като съберете всички факти, започнете да вземате обмислени решения за това какво трябва да направите, за да започнете да увеличавате парите си.
От друга страна, ако инвестициите никак не са ви ясни, сблъскването с фактите може да означава да увеличите знанията си, като се интересувате повече, запишете семинар или наемете финансов консултант. “Учете се от хора, които вече са там, където вие искате да стигнете.”
Вижте още: Пет финансови грешки, които могат да ви струват скъпо
Парична грешка номер 2: Харчите прекалено много
Когато мислите за начина на живот на богатите може би си представяте лукс като ски вили в различни курорти или дрешник, пълен с маркови дрехи. Богатите обаче са доста по-земни хора, отколкото си представяте.
“Милионерите не си купуват постоянно коли Lamborghini,” казва Тарди. “Те вземат решения за покупка въз основа на настоящото си финансово положение и целите си. Те са богати, защото са добри в задържането на парите — а не в харченето им.”
Какво трябва да направите?. Въпреки усилията, които полагат относно бюджета си, за някои хора все още е трудно да ограничават разходите си.
За съжаление човек не може просто така да хвърля важни пари на вятъра. Тарди обаче има решение, с което положението да стане малко по-поносимо.
“Превърнете бюджетирането в игра като си поставяте интересно ново предизвикателство всяка седмица,” казва тя. “Вижте колко най-малко можете да похарчите за хранители продукти, или дори пропуснете пазаруване една седмица и си приготвяйте ястия от продуктите, които имате налични в кухнята.”
Ключовото е да откриете системата, към която е най-вероятно да се придържате и след това да я следвате.
Парична грешка номер 3: Пренебрегвате корекция във финансите си след настъпило голямо събитие в живота ви
Когато сключвате брак или ваш родител почине, банковата ви сметка вероятно е едно от последните неща, за които мислите. Ако обаче отлагате добавянето на съпруга/съпругата ви към завещанието, закриването на общата ви сметка след развод или пенсионното си осигуряване, в крайна сметка финансите ви ще пострадат.
“Успелите хора осъзнават, че всеки преход, през който човек преминава, има финансови усложнения и не пропускат да си изградят план за тези повратни моменти,” казва Пит Буш, от компанията за управление на активи Horizon Wealth Management.
Какво трябва да направите? Всeки път, когато животът ви поеме в друга посока, отделете време, за да прегледате финансите си и да внесете съответните корекции. “Мислете за това както за спорта,” казва Бю. “Треньорите имат някакъв план за мача преди него. Да кажем обаче че ключови играчи се контузят още в началото на мача и не могат да бъдат използвани повече. Тогава техните първоначални намерения вече не са актуални и те трябва да съставят нов план.”
Хората, които се справят добре с парите, разбират че и дори когато човек преминава през някакъв важен етап от живота си, е важно да прегледа финансите си.
“Преходите в живота са свързани с много различни компоненти - логистични, емоционални, духовни, семейни и да, финансови,” казва Буш. “Прибавяйте финансовата част към останалите и й придавайте равна тежест. Тя може да не най-спешната, но ако осъзнаете предварително, че тя е част от всичко, можете да си съставите план за справяне с нея.”
Вижте още: Какво не знаете за милионерите?
Парична грешка номер 4: Пилеете пари за такси
Едно нещо е да похарчите известна сума за посещение на любимия си ресторант. Поне сте се насладили на изживяването! Съвсем друго е обаче да пръснете пропилеете същата сума за такси по овърдрафт или пропуснати плащания.
“Разликата между богатите хора и останалите е, че богатите следят къде отиват парите им и те защитават богатството си ката правят така, че парите да не изтичат през пръстите им,” казва Дейвид Бах, вице-председател на Edelman Financial Services.“Богатите хора рядко могат да бъдат хванати да си плащат сметките със закъснение, да подписват невалидни чекове или пък да носят кредитна карта с голяма лихва, защото те мразят да пилеят пари.”
Какво трябва да направите? Автоматизирайте, автоматизирайте, автоматизирайте. В крайна сметка сме просто хора и на всеки се случва да пропусне плащане или да не забележи някаква сметка. Вземете предпазни мерки, които ще намалят риска от такива неизбежни грешки и не разчитайте на това да се подсещате сами.
Парична грешка номер 5: Концентрирате се върху това да спестявате повече, а не да изкарвате повече
Ако сте решили, че трябва да ограничите разходите си и една от мерките е да изключвате от мрежата всеки електроуред, който не използвате в момента, спрете дотук.
Милионерите не се занимават с прахосване на пари, но и осъзнават по-голямата важност на това да имаш допълнителен доход като начин да постигнеш финансовите си цели по-бързо. “Богатите хора разбират, това колко можеш да спестиш си има таван, за разлика от това колко можеш да изкараш,” казва Тарди.
С други думи дори и да ограничавате разходите всеки месец това ще подобри общото ви финансово състояние, но с малко, докато увеличението на заплатата, например, би имало много по-голям ефект.
Какво трябва да направите? Ако усещате недостига на средства, инвестирайте времето си по-разумно, търсейки начини да изкарвате повече. Очевидно трябва да започнете от настоящата си заплата. Ако не сте получавали повишение в последно време, а знаете, че придавате стойност на компанията, насрочете си среща с вашия шеф.
Друга стратегия? Използвайте този един час, в който сте проучвали къде даден продукт се продава най-евтино, за да нахвърляте идеи за това как да си докарвате допълнителни доходи.
“Ключовото тук е да откриете какви умения притежавате, които може да са ценни за другите и след това да определите как да ги таксувате за това, независимо дали е странично занимание, помагане на приятел работещ по проект или друг начин на възползване от възможността да обмените стойността, която предлагате, срещу парите (на някой друг),” казва Буш.
Парична грешка номер 6: Вманиачавате се по цената и жертвате стойността
Понякога намеренията ни да сме пестеливи в крайна сметка ни саботират : Можете да си купите евтини обувки вместо скъпи, които обаче ще носите по-дълго време. Или пък можете постоянно да поправяте стария си автомобил, вместо да вземете по-нов.
“Богатите хора разбират, че най-евтиният път не винаги е най-ценен,” казва Буш. “Те могат да гледат по-дългосрочно и да обмислят как това, за което плащат днес, може да се сравни с стойността, която получават във времето.”
Какво трябва да направите? Трябва да промените начина си на мислене от “намери най-ниската цена” към “намери най-добрата стойност.” След това да смятате.
“Мислете за стойността, независимо за какво става въпрос за ипотека (заем за кола и т.н.) и разпределяйте цената за съответната сделка във времето,” предлага Буш.
Да кажем, че компания предлага ниска или 0% лихва за закупуването на кола в тригодишен период и по-висока лихва за петгодишен период. Ако планирате да ползвате колата между 7 и 10 г., каква е общата цена на притежанието за този период? Колкото по-дълго финансирате нещо, толкова по-ниски са плащанията, но с времето това ви струва повече. Краткосрочно не усещате толкова финансовия ефект, но така имате по-малка възможност да спестявате в по-дългосрочен период.
Не забравяйте също така, че просветляващият опит е по-ценен от материалните неща. “След като си накупите всевъзможни материални неща, бързо осъзнавате, че нямате нужда от повече,” казва Тарди. “Милионерите осъзнават, че да цениш преживяванията, които те променят като човек, независимо дали става въпрос за пътувания или скокове с парашут, ще е по-полезно за вас от това да си купите iPhone 6, въпреки че iPhone 5 също ви е вършел работа.” (Тарди познава неколцина милионери, което все още ползват iPhone 4!)
Започнете да обръщате внимание на това какво правите, когато се чувствате най-щастливи и изпълнени с живот и влагайте финансовите си усилия за създаване на повече такива моменти.