Азербайджан, намираща се в басейна на Южна Каспийско море, е сред най-старите страни производители на петрол в света.

Петролната индустрия на държавата бълва около 800 000 барела петрол на ден и 1 милиард кубически метра газ годишно.

Има толкова много залежи на петрол и природен газ в рамките на полуостров Апшерон, че те направо бликат от земята.

На територията на Азербайджан пожарите на повърхността на залежите горят от древността и са споменавани от известни личности като Марко Поло през 13 век, а по-късно и от известния писател Александър Дюма.

Явлението „спонтанен пожар“, причинен от газово просмукване, е дало на Азербайджан псевдонима "Земя на огъня".

То също така създава култ към огъня у зороастрийците, които се заселват за първи път в региона преди повече от 2000 години.

Вижте три места, на които можете да наблюдавате известните пожари на Азербайджан.

Янар Даг

Янар Даг, което буквално се превежда като "изгаряне на планина", е огън, подхранван от природен газ, който пламти непрекъснато на хълм в близост до Баку, столицата на Азербайджан.

Пламъците се издигат на 3 метра височина от тънка, пореста пясъчна скала. Около тази открита камина атмосферата е пълна с газове.

Мястото е най-впечатляващо по здрач, когато туристите и местните жители могат да наблюдават феномена от близките сладкарници.

Атешгях

Атешгях до Баку е друго известно място за наблюдение на вечните пожари на Азербайджан. Атешгях означава "храм на огъня".

Този петоъгълен комплекс, който разполага с вътрешен двор, заобиколен от клетки за монаси и олтар в центъра, е построен през 17 и 18 век.

Огънят някога е захранван от отдушник от подземното находище на природен газ, разположен непосредствено под комплекса, но голямата експлоатация на запасите в района угася свещения огън през 1969 г.

Вижте още: Чудеса на природата, за които не сте чували

Храмът е превърнат в музей скоро след това. Днес огънят, който може да се види тук, се захранва от газова връзка с Баку.

Янар Булаг

Янар Булаг, или "изгаряне на пролетта", се намира в град Астара, в южната част на Азербайджан. Той се състои от тръба, разположена в малка беседка, през която водата бълбука навън.

Изглежда нищо необичайно, но когато се запали клечка кибрит и тя докосне водата, тя се подпалва. Това се дължи на високото съдържание на метан в нея.

Местните хора вярват, че водата от извора има оздравителни свойства, а често си наливат по едно питие, докато пламъкът гори.