Изгодно ли е въобще да държиш пари на депозит
Да, определено е добре всеки човек да разполага с „бели пари за черни дни“. Въпросът обаче е дали си струва да държим парите на депозити, след като лихвите при повечето банки в страната вече са на нива от 2-3% годишно?
През октомври депозитите на домакинствата в страната нарастват с 147 млн. лв. и вече са 36.9 млн. лв.
Тук обаче не попадат блокираните депозити в Корпоративна търговска банка и ТБ Виктория. Както знаем, влоговете, подлежащи на изплащане от КТБ от Фонда за гарантиране на депозитите в банките, са 3.7 млрд. лв.
В края на декември пък врати ще отвори дъщерната банка ТБ Виктория, в която има депозити за над 160 млн. лв.
Вижте още: Какво ще се случи с ТБ Виктория
Очакванията са голяма част от средствата да останат в банките и така в края на годината спестяванията на българите може отновно да преминат границата от 40 млрд. лв.
Четете още: Това са банките, които ще изплащат парите от КТБ
По последни данни на централната банка 52.23% от депозитите са в лева, 39.73 на сто са в евро и 8.04 на сто в други валути, най-вече долари. Именно спестяванията в щатски долари обаче са най-доходоносните през 2014 г., главно заради поскъпването на щатската валута.
Спадът на лихвите по депозитите обаче се отразява - и то драстично, на получаваните лихви. През октомври домакинствата са получили 73 млн. лв. доход по влоговете си в банките, което е най-ниската стойност от декември 2008 г.
Следва да се има предвид, че в края на 2008 г. депозитите на домакинствата са 22 млрд. лв. спрямо 36.9 млрд. лв. по последни данни.
Припомняме, че идеята на финансовия министър Владислав Горанов за връщане на 10% данък върху лихвите по спестяванията ни е с цел част от парите на населението да излезе от трезорите и да се влее в потреблението.
По информация от НСИ малко над 70% от БВП на страната е вследствие на потреблението.
Дали това ще се случи, предстои да видим. Факт е обаче, че голяма част от малките депозанти използват банките не толкова, за да получават доход (защото той е много малък), а главно като сигурно място за парите им за черни дни.