Всеки градус надолу вдига сметката за ток с 10%
Всяко понижение на външната температура с 1 градус вдига консумацията на ток за отопление с 10%. Затова никак не е чудно, че на затоплянето на дома с климатик или радиатори през петте зимни месеци се пада близо една трета от потреблението на електрическа енергия през цялата година.
Ако към това добавим и подгряването на вода за къпане и домакински нужди, тогава разходът за отопление и топла вода за 5 студени месеци гълта над 53% от цялото количество ток, изразходвано през годината. Това показват данните на енергото в Югоизточна България ЕВН.
Статистиката на енергодружествата у нас сочи, че през зимата потреблението на ток от битовите клиенти скача с 60-70 на сто. Това е и причината за сериозното им недоволство от сумите в месечните фактури. За тази зима трябва да се има предвид и друго важно нещо и то е, че цените на тока бяха повишени с близо 10 на сто от 1 октомври.
Така че, въпреки сравнителна меката зима дотук, сметките неминуемо ще са по-високи от миналогодишните по това време. Още повече, че тогава цената на еленергията беше намалена с 12-13%, припомня вестник "Монитор".
Според данните на енергото в Западна България - ЧЕЗ, средното потребление на ток през най-студените зимни месеци - декември, януари и февруари, скача с близо 70%, в сравнение със средното потребление през септември. Така сметка през тези месеци е за консумация от 320 киловатчаса средно срещу 191 киловатчаса средно за септември.
Статистическите данни са натрупани за период от четири-пет години. Причина за рязкото нарастване на потреблението през зимата в България се дължи точно на високия дял на използването на ток за отопление - около 40% от общата консумация. За ЕС този процент е 24 на сто.
Затова от енерго дружеството непрекъснато съветват как да се пести ток, особено през зимата. Един от най-актуалните съвети за сезона е намаляването на градусите на климатика или на термостата на радиатора с 1 градус надолу. Това, според ЕВН, ще ви докара икономия на ток от 10%, а според ЧЕЗ тя ще е до 6 на сто.
Освен това от енергото в Югоизточна България са установили, че отопляването на втора стая автоматично вдига разхода за ток за месеца с 20-40 на сто. В същото време качествената изолация и дограма могат да намалят разходите за отопление през зимата и за охлаждане през лятото с 40-50%.
Намаление на потреблението с 15% може да бъде постигнато и с комплекс от мерки, като например да се ползват енергоспестяващи крушки, да се готви и пере на икономични програми и да се изключват уредите, които не се ползват.
При готвенето, например, от ЧЕЗ съветват котлоните да се изключват 10 минути преди да се приключи с готвенето. Фурните, които имат опции за горещ въздух, пък икономисват 40% от енергията за топленето.