Китайският ръст пропуснат от повечето фондове
Усилията на китайското правителство да направи китайския фондов пазар по-достъпен за международните инвеститори се отразиха единствено на местните индекси.
Оказва се, че фондовете, следящи развиващите се пазари, не са се облагодетелствали от повишението на основния шанхайски индекс, скочил с 33% от август насам.
Причината – компанията MSCI Inc. не е включила китайските акции в индекса, следящ представянето на развиващите се пазари. А след като китайските компании остават извън тези индекси, то те остават извън полезрението на портфолио-мениджърите, инвестиращи на развиващите се пазари.
Или средства в размер на 1.7 трлн. долара не са се облагодетелствали от повишението на китайските индекси.
Бразилските индекси изпаднаха официално в „мечи пазар“ през изминалата седмица, руските акции са се понижили с най-много от 2010 година насам, а представянето на китайските акции, търгувани в Хонконг, е изоставало значително зад това на основните китайски индекси. Всичко това е довело до слаби резултати на фондовете, инвестиращи на развиващите се пазари.
„Както и да се гледа, влиянието на китайската икономика върху световната е далеч по-голямо от това, представено от китайски активи в портфейлите на фондовете“, коментира Стивън Ту, стратег в Moody’s Investors Service, цитиран от Bloomberg.
Фондът Oppenheimer Funds Inc., насочен към развиващите се пазари и управляващ активи на стойност 39 млрд. долара, е донесъл загуба за инвеститорите в размер на 16% от август насам, докато фондът на BlackRock Inc., отново базиран на развиващите се пазари, е донесъл загуба от 15%.
Капитализацията на китайските компании се е повишила с над 1.1 трилиона долара от август насам, за да достигне 4.8 трилиона долара.
В същото време индексът, следящ търговията на листнатите на щатския пазар китайски компании, се е понижил с 5.8% през изминалата седмица, на фона на нулевото изменение за основния шанхайски индекс.