На кого са нужни 60 инвестиционни посредника в България
Преди дни Profit.bg информира, че шест от инвестиционните посредници в страната са реализирали сделки за над 100 млн. лв. на Българска фондова борса.
Лидерите по този показател, които бяха наградени и от Българска фондова борса, са София интернешънъл секюритиз и Първа Финансова Брокерска Къща с по 219.8 млн. лв. и 200 млн. лв. оборот.
В челото са още Корпоративна търговска банка, чийто лиценз на инвестиционен посредник бе отнет, Елана трейдинг, Евро Финанс и Карол. Следвани от Капман, Централна кооперативна банка, Де Ново и БенчМарк Финанс.
Сделки през 2014 г. на Българска фондова борса са реализирали общо 61 инвестиционни посредника. Има ли обаче място у нас за толкова много и какво говори статистиката?
Топ 10 на инвестиционните посредници у нас са осъществили 74.22% от сделките и са отговорни за 81.31% от оборота на БФБ-София.
Топ 20 на посредниците в страната са сключили 89.11% от трансакциите, което пък, измерено през оборотите, представлява 96.03 на сто.
Същевременно десетте посредника с най-малък оборот достигат съвкупните 841 хил. лв., а десетте посредника с най-малко сделки са сключили „невероятните“ 281 трансакции.
Да, вече е факт отнемането и/или връщането на лиценза на част от тези 61 посредника, но дали и 50 не са много? Времето си знае работата, нали?