3 типа грубияни и как да се справяме с тях
Първи тип: Необмисленият
Когато някой е невнимателен, дразнещ или с други думи смущаващ, трябва да се опитате да създадете детайлна предистория защо този човек действа по този начин. Вместо да му позволявате да ви вбеси и така да вгорчите собственото си щастие, създайте алтернативна вселена, в която този човек да заслужава вашата емпатия.
Например, в метрото вчера сутринта. Тогава имаше една жена зад мен, която по всичко изглежда, че не се съобразяваше с факта, че е 6:30 часа и всеки пътник край нея беше още сънен и се нуждаеше от още няколко минути тишина и спокойствие. Тя през цялото време говореше по телефона и то толкова силно, че беше изключително неприятно.
Вероятно разговаряше със сестра си, а темите, които обсъждаше, със сигурност не бяха неотложни. Докато всички край нея я гледаха с ядосан поглед и се опитваха да намерят слушалки, които да заглушат тази жена, започнах да си представям.
Предположих, че сестра й страда от някакъв вид смъртоносно заболяване и в момента се намира в болница, където се чувства самотна. Тъй като след това жената отиваше на работа, тя логично нямаше да има време кога по друго време да й позвъни и да обсъдят всичко, което ги вълнува.
Стана ми мъчно, че в това забързано ежедневие, при тези неприятни обстоятелства, тези две жени могат да се чуят за няколко минути именно в 6:30 сутринта.
Както Дейвид Фостър Уолъс би казал, това може да е пълна измислина, но е възможно да е истина. Нека ви уверя, че това, което правя, е акт на чист егоизъм, който ми позволява да живея в обществото, без да мразя никого.
Втори тип: Грубият
Често човекът, който се държи грубо на работното място, например, е създание, което зад гърби си има 400-килограмова горила. Това е бизнес термин, който означава, че грубиянът се ползва с протекцията на някой на високо ниво.
Именно поради това той се чувства изключително комфортно да се държи с другите зле. В този случай познайте какво? Вашето решение е да събирате всичките примери за лошо поведение на този човек и да ги използвате срещу него в бъдещ удобен случай.
Разбира се, не може да мълчите през цялото време. За целта използвайте оръжия като иронията и сарказма. Като например изречения от сорта на „Харесва ми как не се страхуваш да кажеш всичко, което ти пръква в мозъка” или пък изказвания като „Ти си толкова под нивото ми, че не мога да заделя дори една дума, която да ти кажа”.
Вижте още: Най-грубите градове, според Foursquare
Трети тип: Обиждащият
Когато някой от колегите ви мине в територията на обидите, значи е дошло времето да заемете отбранителна позиция. Кейт Уайт веднъж сподели история за интервю за работа, на което е била нейна приятелка. Когато приятелката й казала на интервюиращия, че ще е извън града за уикенда, той й казал: „Внимавай да не забременееш!”.
В случаи като този, дори когато става дума само за интервю за работа, защото очевидно не бихте искали да работите за човек, който се отнася така към вас, мисля, че не е добре, ако замълчите.
„Кое ви кара да си мислите, че можете да ми кажете такова нещо?” – това е един добър отговор на подобно предупреждение. Ще бъде истинско удоволствие да се чуе обяснението на интервюиращия.