Д. Димитров: Връзката на БФБ с чуждите пазари се загуби отдавна
Вчера Европейската централна банка представи безпрецедентната си програма за изкупуване на активи на стойност над трилион ЕВРО през следващите месеци.
Европейските и световните индекси приключиха сесията със сериозни ръстове, докато, очаквано, единната валута отчете значими загуби спрямо всички водещи валути.
Българският капиталов пазар, разбира се, не реагира на случващото се, поради факта, че пряката връзка с чужди пазари отдавна се загуби, с напускането на повечето чуждестранни инвеститори, коментира за Profit.bg Даниел Димитров, портфейлен мениджър в УД „Реал Финанс Асет Мениджмънт" АД.
Все пак родните индекси приключиха сесията с минимални ръстове, въпреки че търговията отново бе съсредоточена в 5-6 позиции. Водещият индекс SOFIX обаче се задържа под ключовото ниво от 500 пункта.
Смятам, че важните събития за БФБ в този период на годината са три. Първото бяха мерките, които предприе ЕЦБ и взетото решение бе добро за капиталовите пазари поради факта, че одобрени покупки бяха на стойност по-голяма от очакваното.
След като акцентът при капиталовите пазари бе започнал да се измества към забавянето на световната икономика, и в частност на Европа, Китай и Япония, с мерките си ЕЦБ успя да подобри сентимента и вероятно отново ще видим рекордни стойности при някои индекси.
Второто събитие е свързано с предстоящите в края на седмицата избори в Гърция и все по-вероятната победа на СИРИЗА. Евентуалните мерки, които те ще предприемат, са важни както за самата страна, така и за бъдещето на единната валута.
На последно място, но може би на първо за нашия пазар, е развитието на т.нар. пенсионна реформа. През последните дни се предлагат различни модели и варианти от всички страни – политици, експерти и представители на осигурителните компании.
Ако крайното решение не включва директен отлив на значителни средства от частните пенсионни фондове, очаквам цените на акциите да възстановят част от загубеното през последните седмици.
Това обаче няма да се случи в близките дни, когато ще продължим да се „радваме“ на слаба ликвидност, а индексите да се движат с минимални изменения в рамките на +/- 0.5%.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на БФБ.