Салман - новият крал на Саудитска Арабия
Вчера 90-годишният крал на Саудитска Арабия Абдула ибн Абдулазиз почина, а престолът бе зает от неговия брат Салман ибн Абдулазиз ал Сауд.
Крал Салман е роден в Риад през 1935 г., което означава, че в момента той е на 79 години. Учил е религия и модерни науки.
Салман е заемал няколко позиции в кралство Саудитска Арабия от 1954 г. насам, а през 2012 година бе обявен за престолонаследник.
След възкачването му на престола за следващ престолонаследник бе определен принц Мукрин ибн Абдул Азиз Ал Сауд, полубрат на Абдула.
Четете още: Десет факта за Саудитска Арабия, които може би не знаете
Салман е губернатор на провинция Рияд в продължение на пет десетилетия.
Той е 25-ият син на крал Абдул Азиз Ал-Сауд - основателя на кралство Саудитска Арабия. Той е част от клана на Судаирите, съставен от седемте сина от една и съща майка - Хаса Ал Судаири. Сред неговите братята е и крал Фахд, който бе на престола преди Абдула.
Вижте още: Най-богатите монарси
Салман е женен три пъти и има общо 13 деца, от които 12 сина. Най-възрастният му син Фахд ибн Салман умира през 2001 г. от сърдечен удар на 47-годишна възраст.
Най-известен от тях обаче е неговият син от първия му брак принц Султан ибн Салман. Това е първият астронавт в света с кралско потекло, както и първият арабин, летял в Космоса. Султан е летял на борда на совалката Дискавъри през 1985 г.
Що се отнася до това как ще управлява Салман, повечето смятат, че той ще продължи статуквото по отношение на стратегическата политика на Саудитска Арабия. Това включва поддържането на близост със САЩ и водене на политика в посока стабилност на енергийния пазар.
По време на продължилия пет десетилетия мандат като губернатор на Рияд, се смята, че Салман умело се е справял с поддържането на деликатния баланс между духовните, племенните и кралските интереси, които определят политиката на Саудитска Арабия, докато в същото време е успявал да поддържа добри отношения със Запада.
Според някои данни Салман не е в добро здравословно състояние, което поставя въпроси за това доколко той ще може да се справи с продължаващите конфликти в региона. Саудитска Арабия е част от оглавявана от САЩ коалиция срещу Ислямска държава, която в момента вилнее в големи части от Близкия изток.
Още: Жените, които стоят до арабските шейхове
Преди смъртта си Абдула посочи през миналия март своя най-малък брат Мукрин като втори наследник на трона.
Изборът на Мукрин, който е завършил във Великобритания, пилот на изтребител с близки връзки със САЩ, е спорен отчасти заради факта, че той е син на йеменска наложница, която никога не е имала официално брак с неговия баща крал Абдулазиз Ал-Сауд, който основава Саудитска Арабия през 1932 г.
Благоприятното съвпадение на семейството и районът, в който е роден, направиха починалия крал Абдула един от най-богатите и влиятелни хора.
Вижте още: Най-богатите крале на Африка
Той контролираше една пета от петролните резерви на кралството, посещаваше лекари в чужбина, пътувайки с по няколко самолета, а промените, които наложи в обществото на Саудитска Арабия, бяха благодарение на петролните пари.
Като крал той също така носеше титлата попечител на двата най-свещени за Исляма града Мека и Медина, което го превърна в една от най-важните фигури за религията.
Когато дългогодишните владетели в Йемен и Тунис бяха свалени от власт през 2011 г. Абдула предприе незабавни действия.
След като се завърна в Саудитска Арабия след тримесечен болничен престой в чужбина, неговото правителство похарчи 130 млрд. долара за построяването на 500 000 жилища за семейства с ниски доходи, за увеличаване на заплатите на държавните служители и за подсигуряване на лоялността на религиозните организации.