Три тактики за търсене на работа, които работят
Ако искате да постигнете резултати, ще трябва да използвате проактивен и устремен към постигане на целта стил на търсене на работа. Предлагаме ви няколко работещи тактики!
1. Съвети за таблото за работа.
Таблата с обяви за работа, както и електронните такива – сайтовете, са много популярен начин за намиране на работа, но те не ви гарантират, че ще си намерите такава.
Проблемът е, че когато работната ви автобиография не пасва идеално на изискванията за позицията, автоматично отпадате от списъка с подходящи кандидати. Независимо колко опит и какви квалификации имате, които си заслужават да бъдат взети предвид.
Съществуват програми, които някои фирми използват, когато подбират персонала. Именно при тях отсъствието на ключови думи в CV-то проваля опита ви за кандидатура, камо ли за прочитане на резюмето от истински човек.
За целта използвайте други възможности, за да се уверите, че кандидатурата ви ще бъде видяна. Като реферали, нетуъркинг и т.н.
2. Съвети по отношение на набиращите персонал.
Хората от Човешки ресурси търсят подходящите хора, нали така? Всъщност, нещата не работят точно така. Те търсят хора за работата, а не работа за хората.
Те получават пари от работодателите, защото са успели да им намерят подходящи работници. Така че докато се заблуждавате, че помагат на вас, всъщност те определят дали сте подходящи за позицията.
Вижте още: Как да запазим самообладание по време на интервю за работа
За да използвате потенциала тук, уверете се, че работите с професионалист, който е специализиран в намирането на работни позиции от вашата сфера на работа. Обикновено става дума за работни места, които изискват специфични знания и умения.
Затова ако сте новаци на пазара на труда, потърсете друг начин да си намерите работа – не чрез хора, набиращи персонал.
3. Съвети относно нетуъркинга.
Директният контакт при нетуъркинга дава най-висок процент на успеваемост сред тактиките за търсене на работа. Хората обичат да наемат хора, които харесват и познават.
В наши дни и за щастие много работодатели използват или започват да използват мрежи като LinkedIn, а това прави нетуъркингът много по-ефективен и бърз.
Запомнете нещо ключово при нетуъркинга. Когато търсите контакт, искайте съвет, а не директно работа. Направете така, че да осведомите контактите си, че търсите работа или че проявявате интерес към тяхната сфера.
Поискайте съвет какво те могат да ви кажат за отворената позиция или пък за самата работа.