Парламентът създаде комисия за пенсионните фондове
С огромно мнозинството 43-ото Народното събрание създаде временна анкетна комисия, която да проучи финансовото състояние на пенсионно-осигурителните дружества и управляваните от тях универсални и професионални пенсионни фондове и ефективността от прилагането на регулаторната рамка.
Предложението за създаване на подобна комисия дойде от БСП и беше подкрепено в зала от 155 депутати от всички групи, двама бяха против, а 1 се въздържа, предаде БГНЕС. Още при внасянето на предложението подписите си под него сложиха депутати от БСП, Реформаторския блок, АБВ и Патриотичния фронт.
Според първоначалното предложение комисията трябваше да изследва и "ефективността на надзора" върху пенсионните фондове, но заради европейски директиви, свързани с независимостта на регулаторите, текстът бе изменен с общи усилия и консенсус на всички парламентарни групи.
Комисията ще се състои от 8 члена, по един от всяка парламентарна група, и ще действа един месец. Председател на комисията ще бъде Корнелия Нинова от БСП, а зам.-председател Настимир Ананиев от Реформаторския блок. Членове на комисията ще са още Владислав Николов (ГЕРБ), Йордан Цонев (ДПС), Димитър Байрактаров (ПФ), Любомир Владимиров (Атака), Марияна Тодорова (АБВ) и Чавдар Пейчев (БДЦ).
Според вносителите предстоящите дискусии върху предложените от управляващата коалиция промени в пенсионното осигуряване засягат интересите на стотици хиляди българи и комисията трябва да се запознае в детайли със състоянието на пенсионните фондове.
Предложената комисия е излишна, обяви в началото на дебатите председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя обяви, че обхватът на предлаганата комисия се покрива с този на бюджетната комисия и няма нужда да се създава нова такава.
Бюджетната комисия е комисията, която от седмици се занимава с пенсионни фондове и с Комисията за финансов надзор, добави тя и попита кому е нужна нова комисия от 8 човека.
Менда Стоянова все пак призова колегите си от ГЕРБ да подкрепят създаването на тази комисия, за да няма публикации в медиите, че ГЕРБ отварят чадър над КФН. "Това е класически пример за разликата между отговорно политическо поведение и популистко поведение", заяви в реплика към Стоянова лидерът на ДПС Лютви Местан.
Тази комисия е вот на недоверие срещу Комисията по бюджет и финанси и срещу хората, които ГЕРБ избира, обяви Георги Кадиев от БСП. Той обяви, че политическият чадър, който е сложен над банковата система в България - Иван Искров, назначен от ГЕРБ и пазен от ГЕРБ, е довел до загубата на 3.7 милиарда лева в КТБ.
В момента бюджетна комисия не си върши работата и затова от БСП напуснаха залата по време на последното заседание, защото манипулирахте вота, обърна се Кадиев към Менда Стоянова, припомняйки гласуването на заема за 16 млрд. лева.
С тази теза категорично не се съгласи Мартин Димитров от Реформаторския блок, който обяви, че групата му подкрепя създаването на такава комисия, но не я разглежда като вот на недоверие към бюджетната комисия. Тази комисия не трябва да се занимава с политиканство, тя трябва да провери дали са проверявани, как са проверявани фондовете, има ли нужда да променим законодателството, за да е по-добър контролът, обясни Димитров.
Той обвини БСП и им припомни, че те също са подкрепили с гласовете си Иван Искров и Цветан Гунев преди време и е голяма демагогия днес да обвиняват други за това назначение.
Ще предложим председателят на тази комисия да бъде от БСП, обяви по време на дебатите Цветан Цветанов, като идеята на ГЕРБ е да не останат никакви съмнения. Цветанов горещо защити Менда Стоянова, като припомни някои от успехите от управлението на ГЕРБ и обясни, че те се дължат включително и на Стоянова, която и преди е била председател на бюджетна комисия.
В комична ситуация по време на дебатите изпадна депутатът от Реформаторския блок Гроздан Караджов. Подобно на своя колега Мартин Димитров, той обяви, РБ подкрепя създаването на тази комисия, но не подкрепя тезата, че тя е вот на недоверие към бюджетната комисия.
Караджов стигна до там да обяви, че Реформаторският блок не е подписал искането за създаване на комисията - подписал го е единствено Радан Кънев. Това предизвика бурна реакция на депутати от БСП, а Хасан Адемов от ДПС дори занесе на трибуната списък на подписаните. От него стана ясно, че дори самият Гроздан Караджов е сложил своя подпис под въпросното искане.