За пенсионирането и борсата
Все още няма общо правило колко трябва да спестявате, за да постигнете добър стандарт на живот след пенсиониране. И докато специалистите спорят за процента от месечния доход, който да трябва да заделяте (зависещ до голяма степен от възрастта ви и личните ви пенсионни цели), то по една тема са категорични – спестяванията трябва да се инвестират.
Виж още: Искате пенсия от 1000 лева?
Ясно е, че не можете да разчитате на държавна пенсия за нормално подсигуряване на старините си. Най-просто правило е да спестявате по 10% от месечния си доход (в допълнителни пенсионни схеми), като препоръчваният процент може да достига и 20%, ако сте започнали по-късно.
Ето какво трябва да сте спестили, според специалистите, за да живеете нормално след пенсия:
Размера на годишния ви доход на възраст от 35 години;
Три пъти размера на годишния ви доход до 45 години;
Пет пъти годишния ви доход до 55 години;
Осем пъти годишния ви доход до 67 години.
За да посочим важността на това средствата да се инвестират и да носят доходност, ще споменем само, че един процент по-висока годишна възвръщаемост (в продължение на 25 години) се равнява на около пет години по-ранно пенсиониране.
В свят на ниски лихви и ниска възвръщаемост от инструментите с фиксиран доход, фондовите пазари са една от малкото алтернативи в търсене на по-добра доходност.
Вече неведнъж сме посочвали важността на фактора време за мултиплициране на спестените средства. Ако започнете по-рано, от една страна, размерът на заделяните средства ще е по-малък (за достигане на пенсионните ви цери), от друга, можете да си позволите едно-две по-сериозни сътресения на борсата (защото времето ще е на ваша страна, за да възстановите загубите си).
Кой е най-добрият момент за насочване към пазара?
Колкото и странно да ви прозвучи – моментите на пазарни корекции и борсови крахове. Когато говорим за пазарна „корекция“, често асоциацията е спад на пазарните индекси (макар че корекция може да има и на низходящ тренд).
Причината – историята сочи, че борсовите индекси се движат нагоре в един по-дългосрочен план, а доказателство за това са индексите на развитите пазари с дългогодишна история (за разлика от родните индекси).
Корекцията на основния индекс на сините чипове SOFIX започна преди близо година, а с протичането й той изгуби близо 23% от стойността си. И докато спадът на индекса не е задължително да е приключил, гледайте на инвестициите на борсата като на „дълго пътуване, а не като на еднократно рали“.
Виж още: Как да подсигурите старините си преди да се пенсионирате?
В крайна сметка, към фондовия пазар ще насочвате средства всеки месец, така че, ако пазарът се понижава през следващите няколко месеца, това ще е време, в което ще си купувате акции на по-ниски цени.
Инвеститорите би следвало да се радват на корекциите, защото, на първо място, те се случват относително рядко. Както вече посочихме, спад от 15% или повече на индекса SOFIX се е случвал едва девет пъти в историята.
Средният спад по време на всички корекции е близо 32%. И докато това може да звучи страшно за инвеститорите, добре е те да се съсредоточат върху следното – в годината, следваща тези корекции, индексът не само е възстановявал загубеното, но дори се е повишавал значително.
Средното му повишение е било 107% в следващата близо година (12.6 месеца). Само в един от разглежданите случаи имаме ръст, по-малък от 60%.
Обикновено най-сериозен признак за по-нататъшен ръст е пробив на предходния връх, или казано по друг начин - повишение над 630 пункта. Повишение до там, дори и за тест на върха, би означавал ръст от близо 29%.
* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на БФБ.