Доларовият индекс с нов 11-годишен връх
Доларът поскъпна до нов 11-годишен връх спрямо кошница от основни валути днес, след като пазарите заложиха на вероятността Федералният резерв да вдигне лихвите по-скоро от очакваното.
Изненадващо добрите данни за неселскостопанската заетост в САЩ върнаха надеждите за вдигане на лихвите до средата на годината, което пък рязко повиши лихвите по държавните облигации. Това, от своя страна, подкрепи и поскъпването на долара.
Щатските работодатели са създали 295 000 нови работни места през февруари, в сравнение с очакваните 240 000. Това бе и най-дългата серия от поредни месеци, в които щатската икономика създава над 200 000 нови работни места от 1994 г. Нивото на безработицата пък падна до 6.5-годишно дъно от 5.5%.
Готовността на Фед да вдигне лихвите дава ясно предимство на долара, на фона на действията на Европейската централна банка и Централната банка на Япония, които пък облекчават фискалната си политика.
Еврото поевтиня до 1.0822 долара по-рано днес, падайки под петъчното дъно от 1.0839, достигайки най-ниското си ниво от септември 2003 г. Еврото за последно се търгуваше на ниво от 1.0837 спрямо долара.
"Следващото ниво, което трябва да следите, е 1.0765, или дъното от септември 2003 г. Нашият краен таргет е 1.05," написаха анализатори на RBC Capital Markets до своите клиенти.
Спрямо йената доларът се разменяше на ниво от 120.70, недалеч от петъчния тримесечен връх от 121.29. Щатската валута се върна близо до 7.5-годишния си връх от 121.86, достигнат през декември.
Доларът поскъпна и спрямо британския паунд и канадския долар, което повиши доларовия индекс до 97.828 пункта, където за последно бе през септември 2003 г.
Други валути, като австралийския долар, също отстъпиха позиции спрямо щатския долар. Австралийският долар флиртъваше с нивото от 77 щатски цента, приближавайки се до шестодишното дъно от 0.7627, достигнато в началото на миналия месец.
Във фокуса на пазарите днес ще бъде срещата на финансовите министри от еврозоната, които се очаква да обсъдят обещаните от Гърция реформи.
Атина и партньорите й от еврозоната сключиха сделка миналия месец за удължаване на програмата за подпомагане на Гърция с четири месеца. Изпитващата недостиг на средства страна обаче разполага с време до април, за да приключи успешно проверката на настоящата програма преди да получи допълнителна помощ.