Прокуратурата да има право да завежда дела за разваляне на всякакви сделки, включително и между частни лица. Това ще става, ако има заплаха за националната сигурност, ако произходът на средства е неясен или със сделката се накърнява общественият интерес.

На прокурорите ще се даде право и за разследване на физически лица, свързани със спорна сделка. В изключителни случаи главният прокурор може да спре финансова операция или сделка с имущество, както и действията, свързани с тях, за срок до 3 работни дни, пише в. „24 часа” .

Такива промени в Гражданскопроцесуалния и Наказателнопроцесуалния кодекс са изготвени и ще бъдат внесени до дни от ГЕРБ в парламента.

Текстовете имат за цел да спрат разграбването на активи от КТБ. Конкретният повод е обявената продажба на БТК, военните заводи “Дунарит” и “Авионамс” на мултиплексите НУРТС и “Фърст диджитал” и на агенция “Гарб”. Компаниите са купени с кредити от КТБ, а във вторник стана ясно, че мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев ги е продал на офшорката LIC33. Пиер Луврие, белгиец с руски паспорт и представящ се за собственик на LIC33, обяви, че е купил шестте компании за 1 евро и ангажимент да плати задължения за 900 млн. евро.

В петък премиерът Бойко Борисов заяви, че текстовете вече са изготвени след среща в четвъртък с главния прокурор Сотир Цацаров

“Четири месеца ние чакахме банката да се обяви в несъстоятелност и да се назначат синдици. В същото време чуваме как се купуват активи за едно евро, при това не какви да е активи. Ако трябва, ще променим още веднъж закона, защото преди време, когато са текли приватизациите, тогавашният парламент отнема правото на прокуратурата да разваля сделки, за да запази разбойническата приватизация. Надявам се Горанов да е бил в парламента и да ги е пуснал да вървят по парламентарните групи”, обясни Борисов за готвените промени.

Целта е да бъдат гласувани бързо и да влязат в сила до 3 седмици.

За да се осъществи сделката между Цветан Василев и LIC33 в момента, трябва одобрението на регулаторните органи. Това са Комисията за защита на конкуренцията и Европейският антимонополен орган. Според юристи придобиването от един собственик на БТК и два мултиплекса е недопустима по закон концентрация. Поради това КЗК може да прати становище в Брюксел за спиране на сделката

Вчера стана ясно, че НАП е запорирала акциите на Цветан Василев в шестте компании. На всяка от фирмите, за които са налице законовите основания, са наложени обезпечителните мерки, уточниха от НАП.